„Új érték teremtődött az Egyetem alapításával, olyan érték, melynek megőrzése, továbbfejlesztése mindannyiunk feladata és felelőssége. Az elmúlt kilenc év rengeteg változást hozott az életünkben, de az egyetemi alapértékek védelmének és fejlesztésének igénye sohasem kérdőjeleződött meg” – hangsúlyozta prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem rektora az Egyetem Napján tartott köszöntő beszédében.
Az Országgyűlés 2009. november 23-án fogadta el a felsőoktatásról szóló törvény módosítását, melynek értelmében 2010. január 1-jén létrejött az Óbudai Egyetem a jogelőd Budapesti Műszaki Főiskolából. A Szenátus november 23-át határozatban nyilvánította az Egyetem Napjává, melyet minden évben megünneplünk. A rendezvény kiemelt ünnep az Egyetemünk számára, amely hagyományosan egyben a Magyar Tudomány Ünnepe egyetemi rendezvénysorozatának záró eseménye is.
Prof. Dr. Réger Mihály, az Egyetem rektora köszöntőjében elmondta, hogy az Óbudai Egyetem megalakulása óta számos sikeres megmérettetésen jutott túl: megalakulásakor tervszerű, nagyon kemény munkára, fejlesztésre volt szükség ahhoz, hogy az akkori felsőoktatási törvény szigorú előírásait az Egyetem teljesíteni tudta. Ezt követően, 2011-ben a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság intézményakkreditációs eljárás keretében vizsgálta meg és ismerte el az Egyetem működését, eljárásait, folyamatait, vagyis a teljes egyetemi oktatási-kutatási tevékenység minőségét.
„Idén újabb megmérettetésre került sor, újabb akkreditációs folyamat során adtunk számot tevékenységünkről, eredményeinkről és bár az akkreditációs folyamat még nem zárult le, a Látogató Bizottság elnöke igen elismerően és pozitívan összegezte a bizottság véleményét az Egyetem teljesítményéről és működéséről” – folytatta beszédét prof. Dr. Réger Mihály rektor. Szólt arról is, hogy az idei felvételi jelentkezés több mint 10 százalékos növekedése igen figyelemre méltó, a végzett hallgatóink elhelyezkedése továbbra is biztató, a munkaerőpiac keresi őket, ami azt jelzi, hogy diplomájuk, tudásuk továbbra is versenyképes színvonalat képvisel. Örvendetesnek nevezte a külföldi hallgatók létszámának tekintélyes bővülését is.
„Meggyőződésem, hogy az Óbudai Egyetem tevékenysége és képzési portfóliója a hazai felsőoktatásnak azon szerves részét képviseli, mely a gazdasági partnerek, és így a magyar gazdaság igényeihez szorosan illeszkedik. Köszönet illeti ezért a lelkiismeretes és magas színvonalú munkát végző munkatársainkat, akik ezt a célkitűzést realitássá formálták” – zárta beszédét prof. Dr. Réger Mihály rektor.
Dr. Bokor József akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke ünnepi beszédében kiemelte az Óbudai Egyetem kiváló egyetemi tanári gárdájával való partneri együttműködést, melyek között elmondása szerint legtehetségesebb volt tanítványa is jelen van. Úgy fogalmazott, hogy egy Egyetem értéke a professzorai minőségével, képzettségével is mérhető, és az Óbudai Egyetem ezen a területen is nagyon sokat tett. A nemzetközi tevékenységek, kapcsolatok építése is igen figyelemreméltó, valamint fontos, hogy az Egyetem törekvései illeszkednek a nagy nemzetközi programokhoz is – tette hozzá.
Dr. Rádli Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztérium Felsőoktatási Képzési Főosztályának szakmai főtanácsadója történeti visszatekintésben méltatta az Egyetemet, és kiemelte az intézmény fejlődése során teljesített jelentős állomásokat. A jövőbeni kihívásokra is felhívta a figyelmet a gazdasági környezettel való szoros kapcsolat kialakításának szükségességére. Kiemelte, hogy az ipar szívóereje ellenére is meg kell tudni tartani a fiatal tudósokat az egyetemeken, meg kell teremteni a tudományos szakemberek utánpótlását.
Az Egyetem Napján a hagyományoknak megfelelően a habilitált és PhD doktorok vehették át tudományos fokozatukat, valamint átadták a tiszteletbeli doktor és a Honorary Professor kitüntető címeket is.
Dr. Kóczy Annamária, a habilitációt odaítélő Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke mutatta be az egyetem új habilitált doktorait Dr. Takács Márta, Dr. Tick Andrea és Dr. Czifra Árpád személyében, akik ünnepélyes fogadalomtétellel tették teljessé az avatásukat.
A doktori PhD fokozat megítéléséért 8 fő fordult a Tanácshoz, akiket az Óbudai Egyetem Szenátusának avatótanácsa fogadalomtételüket követően doktorrá avatott. A doktori oklevelet átvehette Jagasics Szilárd, Kuti József, Nagy Gábor József, Pálfi Judith, Hanczvikkel Adrienn, Horváth Tamás, Számadó Róza Zsuzsánna és Nemes Attila.
Az Egyetem Szenátusa – az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács véleményének kikérésével – tiszteletbeli doktori címet (Doctor Honoris Causa) adományozhat olyan személy számára, aki érdemessé vált abban a tudományágban, amelyben az Egyetem doktori fokozat odaítélésére jogosult. A tiszteletbeli doktori cím hosszú időn át művelt, kiemelkedő, nemzetközileg is elismert tudományos munkásság és az Egyetem érdekében kifejtett tevékenység alapján adományozható. A tiszteletbeli doktori címet Professor Nikola Kasabov kapta nemzetközileg elismert munkásságáért, a fuzzy rendszerek és alkalmazási területén elért eredményeiért.
Prof. Dr. Réger Mihály rektor egyetemi talárt adott át Dr. Kisfaludy Mártának, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar Terméktervező Intézete egyetemi tanárának, aki oktató és kutató tevékenységével, támogató együttműködésével hozzájárult intézményünk fejlődéséhez és szakmai sikereihez.
Professor Emeritus kitüntető címben részesült Prof. Dr. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem alapító rektora, az oktatás, az oktatásigazgatás, a tudományos kutatás, a tudományszervezés és a felsőoktatási vezetői területeken végzett több évtizedes oktatói, kiemelkedő szakmai és vezetői tevékenysége elismeréséül.
Az Egyetem Szenátusa 2017. október 16-ai ülésén alapított az Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Hungary Sectionnel közösen Kálmán Rudolf professzori címet, az Egyetem Doctor Honoris Causa kitüntetettje emlékére. Az Egyetem legnagyobb presztízsértékű adományozható professzori kitüntetése azon hazai és külföldi egyetemi tanár részére adható, aki legalább tíz éves IEEE (HS) tagsággal rendelkezik, kiemelkedő nemzetközi tudományos teljesítményt mutat fel, és aki az Óbudai Egyetem és az IEEE HS érdekében hosszú időn keresztül, hazai és/vagy nemzetközi viszonylatban is jelentős munkásságot végzett.
A Kálmán Rudolf professzori cím 2018-as elismerésben részesült Dr. Bokor József akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, a magyar rendszer és irányításelméleti tudományterületen végzett több évtizedes tudományos tevékenysége, valamint az Óbudai Egyetem és az IEEE HS érdekében végzett kiemelkedő hazai és nemzetközi munkája elismeréseként.
Az esemény folytatásaként Constantina Kalman beszédében emlékezett meg férje, Kálmán Rudolf és az Óbudai Egyetem közös tevékenységeiről, köszönetét fejezte ki az Óbudai Egyetemnek és az IEEE Hungary Sectionnek, hogy férje emlékének méltó díjat alapított és gratulált az eddigi díjazottaknak.
Az Egyetem Napján az Egyetemi Tudományos Diákköri Tanács elismerései is átadásra kerültek. „Tudományos Diákköri Munka Támogatásáért” díjat adományozott Dr. Busics Györgynek, az Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézet intézetigazgatójának; Gombaszögi Ildikónak, a Keleti Károly Gazdasági Kar Vállalkozásmenedzsment Intézet mestertanárának, valamint Tamásné Dr. Nyitrai E. Cecíliának, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet főiskolai tanárának.
„Az év közéleti oktatója” kitüntető címet Dr. Vámossy Zoltán egyetemi docens vehette át. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat „Az év közéleti dolgozója” kitüntető címet adományozta Hegedűs Beátának, az Oktatási Főigazgatóság Neptun adminisztrátora részére.
„Az év közéleti hallgatója” kitüntető címet Molnár Viktória gazdálkodási és menedzsment szakos alapképzéses hallgatónak adományozta.
„Az év sportolója” kitüntető címet Katrinecz Rita gazdálkodási és menedzsment szakos alapképzéses hallgató a kajak sportágban, valamint Koleszár Zoltán villamosmérnök szakos alapképzéses hallgató a kenu sportágban elért kiemelkedő spotteljesítményéért vehette át.
Az Egyetem Napja program délután Mini szimpóziummal folytatódott, melynek során az Egyetem új tiszteletbeli doktora, Dr. Nikola Kasabov professzor „From Aristoteles to AI Today” című székfoglaló előadását hallgathatták meg először az érdeklődők. Jelentős érdeklődés követte Dr. Bokor József akadémikus, a Kálmán Rudolf Professzori Cím kitüntetettje „Control Theory of Autononous Vihicles” című székfoglalóját.
A programsorozat zárásaként a Gábor Dénes-díjasok Klubja rendezvényén vehettek részt a meghívottak az Egyetemi Kutatási és Innovációs Központ (EKIK) szervezésében. A Gábor Dénes-díjasok Klubja, a díjjal kitüntetett szakemberek 20 éve fennálló csoportja, amely azzal a céllal jött létre, hogy a magyar műszaki értelmiség kiemelkedő tagjainak közösségi életét elősegítsék, a hazai társadalom és a világ műszaki és társadalmi kihívásaira válaszokat fogalmazzanak meg saját maguk és a közvélemény számára. Az est során a Klub tagjai megismerhették az EKIK kiemelkedő kutatóközpontjainak (Élettani Szabályozások Kutatóközpont, Bejczy Antal iRobottechnikai Központ, BioTech Kutatóközpont) eredményeit és a modern orvosi és kollaboratív ipari robotokhoz kapcsolódó fejlesztéseket.
Gratulálunk minden díjazottnak és sok sikert kívánunk jövőbeni munkájukhoz!