A 2017. április 13-án nyolcadik alkalommal került megrendezésre az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a CLOOS Szimpózium.
A szakmai találkozó résztvevőit Dr. Gáti József, az Óbudai Egyetem általános rektorhelyettese köszöntötte. Kiemelte, hogy a gyakorlatorientált képzést folytató Óbudai Egyetemen a hallgatók a projekt-alapú képzés során valós vállalati feladatokat oldanak meg. Az Egyetem a gazdaság szereplőivel és a helyi közösségekkel szorosan együttműködve végzi oktató és kutató-fejlesztő tevékenységét, melyben jelentős szerepet tölt be a Crown International Kft-vel való együttműködés.
Makk Piroska, a Crown International Kft. tulajdonos ügyvezetője megnyitó szavaiban utalt arra, hogy a 25 éve alapított Crown International Kft. 20 éve kizárólagos magyarországi képviselete a németországi Carl CLOOS Schweisstechnik GmbH-nak.
A levezető elnök a résztvevőknek eredményes tanácskozást kívánva mutatta be az első előadót, Dr. Bagyinszki Gyulát, a Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar egyetemi docensét, aki „Hegesztéstechnológia specializációjú gépészmérnök MSc képzés az Óbudai Egyetem Bánki Karán” címmel tartott előadást. Bagyinszki úr rövid történelmi áttekintést követően ismertette az egyetemen folyó IWS, IWT és IWE képzéseket. Részletesen kitért az egyetem hegesztéstechnológiai specializációjú gépészmérnök MSc képzésére kiemelve, hogy a mesterképzés a legfrissebb technológiai ismeretekre épül.
Ezután Gyarmati Imre, a KL-SYSTEM Környezet- és Légtechnikai Kft. ügyfélszolgálati menedzsere kapott szót. A „Clean Air Tower elszívó torony” címmel tartott előadásában bemutatta az ipari csarnokokban alkalmazható, rétegszellőztetési elven működő Clean Air Tower elszívó tornyot, valamint az Air Watch levegőfelügyeleti rendszert.
Jan Pitzer, a Carl CLOOS Schweisstechnik GmbH alkalmazástechnikai mérnöke, előadását két részletben tartotta meg. A „Lézer hibrid, Tandem, Root Penetration Control” című prezentáció bevezetőjében bemutatta a közel 100 éve családi vállalkozásként alapított, napjainkban közel 750 főt foglalkoztató CLOOS céget, majd újdonságokkal folytatta előadását az automatizálás területéről.
Kávészünetet követően Jan Pitzer a lézertechnika fizikai alapjainak, a lézer-hibrid alkalmazási területeinek áttekintését követően kitért a lézerhegesztési módokra, kiemelve, hogy a hatékonyság növelését a teljes folyamat optimalizálásával lehet elérni.
„A MAHEG szerepe és jelentősége az IIW által koordinált tevékenységek során” címmel tartotta meg előadását Gyura László, a MAHEG főtitkára. Bevezetőjében kiemelte, hogy a 2012-ben létrehozott Egyesület küldetése a szakterület művelőinek széles körű összefogásával a tudás, az ismeretek magas szintű átadása, fejlesztése és az innováció elősegítése, a társadalom, a gazdaság szolgálata, a mérnöki szakma elismertetése, a szakmai érdekegyeztetés és érdekvédelem (www.maheg.hu).
Nagy Orsolya, a HILTI Hungária Kft. okleveles építőmérnök, mérnök tanácsadó munkatársa „Robotrögzítési megoldások” címmel tartott előadást. Bemutatta a HILTI egyedi megoldást biztosító „Safe set” rögzítéstechnikáját, mely alkalmas gépi berendezések, így hegesztő robotok megbízható rögzítésére.
Az ebédszünetben a résztvevők az CLOOS-ÓE Robotlaborban a gyakorlati root penetration control hegesztési bemutatón vehettek részt.
A délután Pap Balázs, a Bombardier Transportation Hungary Kft. vezető hegesztő mérnöke „CLOOS hegesztőrobot alkalmazások forgóváz gyártás területén” című előadásával folytatódott. A Bombardier Mátranováki környezetbarát technológiát alkalmazó üzeme bemutatását követően az előadó a regionális nagy kapacitású rendszerekhez tartozó forgóváz családok jellemzőit mutatta be.
„Find your own Industry 4.0” címmel tartotta meg újabb előadását Jan Pitzer alkalmazástechnikai mérnök. A legkorszerűbb fejlesztési elveket bemutató prezentációjában kibontotta a digitalizálás hatásait és lehetőségeit, több példával illusztrálta egy hegesztési eljárás komplex CAD modelljét.