Az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Tudásközpontjának vezetője, Dr. habil. Kovács Levente 2015-ben elnyert ERC pályázatának projektindító megbeszélésére 2016. július 19-én került sor az egyetem központi épületének F.09 (Pauli) termében.
A pályázat az első egyetemünkön elnyert H2020 pályázat, amely egyben az EU kiválósági egyéni pályázata is. Az ERC pályázati konstrukciót (high risk / high gain, azaz nagy kockázat / nagy eredményesség) az EU azzal a céllal alkotta meg, hogy az innovációs versenyhátrányát ledolgozza olyan vetélytársakkal szemben, mint az Egyesült Államok, Japán vagy épp a feltörekvő Kína.
2015-ben az 1490 Műszaki- és élettelen természettudományi területen benyújtott pályázatból az EU Kutatási Tanácsa 143-at ítélt támogatásra alkalmasnak, köztük 3 magyar kutató által pályázottat. Ezek közül viszont csak két kutató (köztük Levente) vállalta, hogy kutatását Magyarországon végzi. Informatikai területen ugyanakkor ez az első elnyert magyar pályázat az ERC fennállása (2007) óta.
Dr. Gáti József, az Óbudai Egyetem mb. kancellárja köszöntő beszédében kifejtette, hogy a projekt elindulásakor a legfontosabb feladatok közé a stabil háttér támogatási rendszerek alapjainak lefektetése tartozott. A projektindító esemény feladata az elvárások ismertetése, megfelelés/monitoring és a mindennapok gyakorlatába való beépülés irányelveinek megismerése, a szakmai feladatok prezentálása mellett.
Dr. Nádai László stratégiai rektorhelyettes elmondása szerint az ERC pályázat megnyerése kiválóan beleillik az Óbudai Egyetem Intézményfejlesztési Tervébe, melynek egyik kiemelt stratégiai célja, hogy kutatás-intenzív, a XXI. század tudományos kihívásaival foglalkozó egyetemmé váljunk. A jelenlegi finanszírozási környezetben kutatói oldalról a kereslet növekedése éles versenyhez vezetett az elmúlt években, így a külső finanszírozási források bevonása az egyetemi rendszerbe hatalmas sikernek könyvelhető el.
Hangsúlyozta, hogy az egyetem minden támogatást megad az ERC projekt levezetéséhez, így a hallgatók a legfrissebb tudományos eredményeket beépíthetik az egyetemen megszerzett tudástárukba. Mindemellett nem szabad megállni egyetlen sikernél, hanem erőfeszítéseket kell tenni minél több hasonló projekt finanszírozásának a biztosítására.
Mint a nyáron megtapasztalt labdarúgó EB-n elért magyar sikerek során, a győzelmet itt sem kell magyarázni, kezdte beszédét Dr. Rudas Imre, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Irányító Testületének elnöke. Az ERC hatalmas siker nem csak az Óbudai Egyetemnek, de az egész országnak is. Tapasztalatként azt javasolta a jövő kutatóinak, hogy gondosan készítsék elő projektjeiket a legapróbb részletekig, ne adják fel a próbálkozásokat, mert lehet csak sokadszorra sikerül a pályázatuk elfogadtatása. Fokozatosan (akár évekig) építkezzenek a pályázáshoz, előbb feleljenek meg az elvárásoknak, majd utána mérettessék meg pályázati ötletüket. A jelenlegi ERC pályázat sikerének kulcsa is ez volt. Kell egy összetartó csapat egy jó vezérrel, mely az Élettani Szabályozások Tudásközpont esetében rendelkezésre áll.
Ezután a nyertes, Dr. habil. Kovács Levente, a Neumann János Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese ismertette a program indulását és keretbe foglalta a kezdeti időszak feladatait, először adminisztrációs majd szakmai szempontok alapján.
A kutatás koncepciója interdiszciplináris területet foglal magába, az orvosi és mérnöki területek ötvözésével; célja, hogy alternatívát nyújtson a daganatos betegségek konvencionális kezelési módszereire. Ezt célzott molekuláris terápiára alkalmazott automatizált algoritmusokkal kívánja megvalósítani, mellyel egyik oldalról a terápia költségét lehet csökkenteni (optimális mennyiségű szérum adagolása), másik oldalról pedig a terápia minőségét lehet maximalizálni (élettartam). A módszerről bővebben az NKFI-nek adott interjúban olvashatók: http://news.uni-obuda.hu/articles/2016/06/14/a-rak-megszeliditese-beszelgetes-kovacs-leventevel
Az elnyert öt éves pályázat pontos neve Personalized Cancer Therapy by Model-based Optimal Robust Algorithm (Személyre szabott modell-alapú antiangiogén terápia optimális robusztus szabályozási módszerekkel), röviden Tamed Cancer (Megszelidített Tumor), amely valamivel több mint egy milló euró finanszírozást kapott. Ebből 90%-kal részesedik az Óbudai Egyetem és 10%-kal a Semmelweis Egyetem I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézete, Prof. Dr. Sápi Zoltán vezetésével.
Szakmai szempontból 3 fontos célkitűzés áll a projekt előtt:
- Újszerű tumor növekedési modell identifikálása
- Kvázi-konstans alacsony dozírozású orvosi terápia protokoll létrehozása
- Optimális szabályozási algoritmus kidolgozása
Az Óbudai Egyetem polgárai nevében gratulálunk a kutató csoport munkájának elindulásához és sok sikert kívánunk a projekthez!