2016. január 25-én az Óbudai Egyetem rektora és szenátusa „Doctor Honoris Causa”, azaz díszdoktori címet adományozott Prof. Dr. Prékopa Andrásnak, Széchenyi-díjas magyar matematikusnak, hosszú időn át művelt kiemelkedő, nemzetközileg is elismert tudományos tevékenységének elismeréseként.
Az ünnepség elnökségében foglalt helyet Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem rektora, Prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem tudományos rektorhelyettese, Prof. Dr. Vajda István, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke, Prof. Dr. Borsa Judit, az Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola vezetője, Prof. Dr. Galántai Aurél, az Alkalmazott Informatikai Doktori Iskola vezetője, valamint Prof. Dr. Rajnai Zoltán, a Biztonságtudományi Doktori Iskola vezetője.
A Szenátus ünnepi ülésén üdvözölhettük a hazai és határon túli társ felsőoktatási intézmények, akadémiai kutatóhelyek és tudományos bizottságok tagjait, az egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács, a Doktori Iskolák Tanácsainak képviselőit, valamint az Egyetem vezetőit, Szenátusának tagjait.
A Himnusz elhangzását követően Fodor János rektor köszöntötte a megjelenteket, külön tisztelettel Prékopa Andrást. Beszédében kiemelte, hogy „… Egyetemünk büszke tehetséges diákjaira, kiemelkedő tanáraira, ismert tudósaira, kutatóira, elkötelezett munkatársaira. Nagyra értékeljük és elismerjük teljesítményüket, örülünk sikereiknek. Különösen nagy megtiszteltetés egyetemünk számára, hogy számos világhírű tudóst is díszdoktoraink között tudhatunk. Például Kálmán Rudolfot, a Kálmán-szűrő atyját, aki korábban megkapta az egyik „mérnöki Nobel-díjnak” tekintett Charles Stark Draper-díjat. Aztán Oláh György professzort a kémiai kutatások területén elért úttörő jellegű, nemzetközileg kimagasló, Nobel-díjjal is elismert eredményeiért. Tisztelettel említem a tavaly elhunyt Bejczy Antalt, valamint a matematikai Nobel-díjnak is tekintett Ábel-díj birtokosát, Szemerédi Endrét is. A sor ma egy új kitüntetettel bővül: Prékopa Andrással. Szeretném megköszönni, hogy elfogadta egy fiatal egyetemtől a tiszteletbeli doktori címet, amit egy még annál is fiatalabb matematikai doktori iskola javaslata alapján ítélt oda a Szenátus. Ezzel a döntésével nagyszerű és követendő példát mutat egyetemünk oktatóinak és hallgatóinak, jelenlétével inspirálja doktoranduszainkat. Talán nem is tudja elképzelni, hogy ennek milyen pozitív hatása lehet az egész intézményre, és az itt folyó matematika oktatásra és kutatásra. A Doctor Honoris Causa tiszteletbeli doktori cím adományozása valójában számunkra megtiszteltetés, és különös jelentőséggel bír az egyetem értékeinek, jövőképének, státuszának és a magyar felsőoktatásban elfoglalt helye megerősítésének szempontjából.”
A rektori köszöntő után Vajda István, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke felvázolta a kitüntetett életútját, ismertette laudációját.
Prékopa András 1929. szeptember 11-én született Nyíregyházán. 1952-ben végezte el a Debreceni Tudományegyetem középiskolai tanárszakát matematika, fizika és ábrázoló geometria szakon, majd az MTA Alkalmazott Matematikai Kutatóintézetében Rényi Alfréd aspiránsa lett, amelyet 1955-ben fejezett be. Kandidátusi értekezését 1956-ban védte meg „Sztochasztikus halmazfüggvények” címmel. 1956-68 között az ELTE TTK Valószínűségszámítási Tanszékén dolgozott, ahol meghatározó szerepe volt az Operációkutatás itthoni meghonosításában, az operációkutatási szakirány létesítésében.
1968-ban a BME Villamosmérnöki Kar Matematika Tanszékére nevezték ki, ahonnan 1977-ben átkerült a Gépészmérnöki Kar Matematika Tanszékére, ahol részt vett a matematikus-gépészmérnök képzésben. 1983-ban visszakerült az ELTE TTK-ra, ahol irányításával létrejött az Operációkutatási Tanszék. Az egyetemi feladatok mellett fontos pozíciókat töltött be különféle kutatóintézetekben is. 1958-1965 között a KSH Matematikai statisztika csoportját vezette. 1959-től a „Matematika közgazdasági alkalmazásai” kutatócsoportot vezette a Matematikai Kutatóintézetben. A csoport 1970-ben Operációkutatási Osztályként átkerült az Akadémia Számítástechnikai Központjába. 1971-ben lett a matematikai tudományok doktora. 1977-ben a SZTAKI Alkalmazott Matematikai Főosztályának lett a vezetője.
1985-től a Rutgers Egyetem egyetemi tanára. A Rutgers Egyetem mellett tanított még a Koppenhágai Egyetemen, a Stanford Egyetemen, a Wisconsin-Madison Egyetemen, a Zürichi Egyetemen, a Tulane Egyetemen, a Case Műszaki Egyetemen és az Aarhus Egyetemen is.
Prékopa András széleskörű munkássága a valószínűségszámítás, az operációkutatás és alkalmazásai és ezen belül a sztochasztikus programozás területére esnek, de jelentős eredményeket ért el más matematikai és alkalmazási területeken is. Munkásságát 19 könyv, több mint 160 tudományos dolgozat, valamint 56 doktorandusz fémjelzi. Alapvető eredményeket ért el a valószínűségelmélet (véletlen mértékek, véletlen halmazfüggvények), a sztochasztikus programozás, a konvex analízis, a készletgazdálkodás (Prékopa-Ziermann, vagy magyar modell) területén. A sztochasztikus programozás nemzetközileg elismert vezető kutatója mind az elmélet, mind pedig az alkalmazások (vízgazdálkodás, áramelosztás, stb.) területén. Stochastic Programming (Springer) c. alapvető könyvére több mint 1400 hivatkozás ismert. A fentieken túlmenően jelentős munkásságot fejtett ki tudománytörténeti írásaival, valamint Bolyai János kultuszának gondozásával is. A Bolyai János Matematikai Társulat az Ő kezdeményezésére alapította a Farkas Gyula Díjat fiatal kutatók alkalmazott matematikai munkásságának elismerésére. Ugyancsak Ő kezdeményezte és alapította a BJMT Alkalmazott Matematikai Szakosztályát. Kezdeményezte és elindította az MTA III. Osztály Alkalmazott Matematikai Lapok c. folyóiratát (első főszerkesztő is volt), valamint a III. Osztály Operációkutatási Bizottságának felállítását is, amelynek első elnöke is volt. Prékopa Andrást az MTA 1979-ben levelező taggá, 1985-ben rendes taggá választotta.
Fodor János rektor és Vajda István EDHT elnök ünnepélyesen átadta a talárt és a tiszteletbeli doktori címet adományozó okiratot Prékopa Andrásnak. A díszdoktori cím átvételét követően pedig a kitüntetett fogadalom-tételére és fogadalmának aláírására került sor.
Soós Orsolya és Mády-Szabó Eszter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tehetségei adtak elő Bach és Handel műveket. Ezt követően került sor a kitüntetett székfoglaló előadására.
Gratulálunk Prékopa professzor úrnak az elismeréshez! További munkájához sok sikert és jó egészséget kívánunk!