Új intézet alakult az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karán Biomatika Intézet néven, mely a biotechnológia, orvosi informatika, robotika és az alkalmazott számítástudomány integrált oktatását, kutatását tűzte ki célul.
Az utóbbi években látványos fejlődés figyelhető meg mind a robotika, mind az orvosi informatika területén. Eddig az ezekhez a területekhez kötődő oktatás más intézeteken belül széttagozódva folyt. 2015 első felében az egyetem és a kar ezen tendenciákat felismerve a hatékonyság és a minőség növelése érdekében új (oktatási és kutatási témákat felölelő) intézeti szerkezet létrehozásáról döntött. Ezzel az egyetem az említett tudományterületeknek nagyobb rangot ad, és kiemelt stratégiai területként tekint a hallgatók ilyen irányú képzésére is. A Biomatika Intézeten belül folyó célzott oktatási és kutatási területekhez mind a hallgatói, mind az oktatói, mind az ipari háttér kialakult.
A Biomatika Intézet az oktatás mellett erősen kutatás-és fejlesztésközpontú szervezet, a biotechnológia, orvosi/egészségügyi informatika, robotika és az alkalmazott számítástudomány integrált oktatását, kutatását tűzte ki célul.
Az egyes szakterületekhez kapcsolódó oktatási és oktatásfejlesztési tevékenység tervezetten két munkacsoportba szerveződve valósul meg, melyek folyamatos szakmai háttértámogatást kapnak három kutató és fejlesztő csoporttól (Biotech Labor, Élettani Szabályozások Csoport, Bejczy Antal iRobottechnikai Központ).
Oktatási területen a Biomatika Intézet deklarált stratégiai célja, hogy az MSc- és PhD-képzésekre összpontosítson, azokat kari szinten integrálja és kapcsolja az intézet által folytatott K+F munkákhoz. A karon zajló mérnökinformatikus mesterképzés keretein belül a robotika specializáció 2015 februárjától elindult, 2016 februárjától pedig kezdetét veszi az orvosi mérnökinformatika specializáció.
A Biomatika Intézet finanszírozása több pilléren nyugszik. Elsődleges tevékenységének a nagy hatékonyságú, minőségi tudástranszfert tekinti, melynek célközönsége a magyar és külföldi egyetemi hallgatói bázis. Ezenkívül ipari kapcsolatain keresztül kutató-és fejlesztő-, valamint technológiatranszfer tevékenységeket végez, illetve pályázati források felhasználásával biztosítja a megfelelő forrásokat. Az intézet működtetését és fejlesztését az együttműködő multinacionális cégek a tárgyi feltételek (informatikai eszközök, szoftverek) biztosításával, illetve oktatói ösztöndíjak nyújtásával is támogatják. Ezáltal hozzájárulnak az oktatás folyamatos megújításához, az ismeretek napra készen tartásához, és a munkaerőpiacon értékes tanúsítványok megszerzését is elősegítik.
Mit jelent a biomatika?
A bioinformatikával ellentétben (mely elsősorban a szövegalapú biológiai adatok információfeldolgozásával foglalkozik) a biomatika a szövet-, sejt- és molekuláris biológia, valamint mérnöki tudományterületek, úgymint orvosi mechatronika, komplex infrastruktúrák (gépek/berendezések) területein mozog. A biomatika fogalma 1994 táján született meg, elsősorban a túlságosan elméleti és számításorientált bioinformatikától való megkülönböztetés érdekében. A biomatika nemcsak elméleti biológiával, modellalkotással foglalkozik, hanem kutatási területei közé sorolja a biológiai problémák mechanikai, tervezési és mesterséges (szintetikus) vonatkozásait is, beleértve ezek gyakorlati megvalósítását is (műszív, mesterséges hasnyálmirigy létrehozása stb.).