Erik, az Óbudai Egyetem OUBOT csapat Sparus II típusú tengeralattjáró robotja kiemelkedő teljesítményt nyújtott az olaszországi Piombinoban szeptember 17-25. között megrendezett euRathlon 2015 szabadtéri robotika versenyen. A csapat az előkelő 4. helyen végzett a tizenegy tagú nemzetközi mezőnyben.
Az euRathlon szabadtéri robotika verseny célja, hogy a résztvevő csapatok innovatív megoldásaik, fejlesztéseik életképességét bizonyítsák, és mérjék össze tudásukat az általuk tervezett robotok intelligenciáján és önálló cselekvőképességén keresztül valódihoz hasonló vészhelyzeti szituációkban földön, vízben, levegőben. A 2015-ös versenyben a csapatok kifejezetten a földi és a víz alatti robotjaik tudását mutatták be.
Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központ, a Neumann János Informatikai Kar és a Bio-Tech Tudásközpont kutatóiból alakult OUBOT csapata által tervezett tengeralattjáró robot (Erik) a szoros mezőnyben és sokszor a merüléseket meghiúsító időjárási, vagy éppen a nem megfelelő technikai körülmények ellenére is újra bizonyította, hogy a hazai robottechnikai kutatás a világ élmezőnyébe tartozik. A verseny során fiatal kutatóink megoldásaival valódi élet és időjárási körülmények között sikerült a robottal a víz alatti helyszínekről felvételeketkészíteni, a kritikus veszélyeket felmérni és környezeti adatokat gyűjteni. Kiemelkedően szerepeltek a tengeralatti szivárgáslokalizálás és az elzárócsap nyitás/zárás versenyszámban. Mindezzel az euRathlon verseny céljaként kitűzött katasztrófa elhárítási robotikai fejlesztési folyamatokhoz járultak hozzá. Az OUBOT csapat teljesítményét a zsűri a legjobb kezdő csapat különdíjával jutalmazta. Nyereményük: négy tengeralattjáró meghajtómotor.
„Másnap versenynap. Mi kaptuk a megtisztelő első próbálkozó szerepét. Sajnos kiderült, hogy a wifi vevő túl messze van a routertől, majd később be is ázott és tönkre ment, így átálltunk kábelre. A kamerák sajnos nem működtek, így csak a GPS pontos cirkálást tudtuk reprezentálni, de azt is csak a vízfelszínen, mert rossz GPS koordinátákat kaptunk a verseny szervezőitől és kétszer is nekisodródtunk a partnak. Szerencsére a Sparusnak semmi baja nem lett…. Bencének eszébe jutott, hogy hátha a motor elektromágneses kisugárzása lövi ki az USB-t, árnyékolni kéne a kábelét. Első körben messzebb raktuk őket egymástól, és tettünk így egy próbakört. Sajnos nem jött be :/ Balázs közben a kép alapú bójadetektáláson dolgozott, Roli pedig a GPS-es navigációt rakta össze. Bence a központi navigációs programot írta, ami összefogja a szenzoradatokat és a logfájlokat generálja. Nekem jutott a feladat, hogy a versenyre a megfelelő logfájl formátumot megkeressem. Este valamiért a kapott GPS koordinátákat Afrikában jelenítette meg a Google Maps, de már nem volt erőnk foglalkozni vele….” (blogbejegyzés Várkonyi Teréz blogjából)
A 21. századot a műszaki és informatikai fejlődés, a mindennapjainkat átszövő, sőt meghatározó technológiai fejlesztések és vívmányok jellemzik, amelyek új kérdéseket vetnek fel. Válaszaink azonban ma még korántsem tökéletesek, egy jó részét ismerjük ugyan, s azon vagyunk, hogy egyre többen megismerjék, más részük azonban ismeretlen, keressük, kutatjuk őket. Az Óbudai Egyetem mindenben élen jár: a meglévő tudást és ismeretet a legmagasabb színvonalon és legmodernebb formában közvetíti, adja át a hallgatóknak, kutatóknak, partnerintézményeknek, vállalatoknak, ugyanakkor folyamatosan kutatja az újat, a ma még ismeretlent.
További információ: http://irob.uni-obuda.hu/, http://www.eurathlon.eu/, Dr. Várkonyi Teréz teri [dot] verkonyi [at] irob [dot] uni-obuda [dot] hu, Dr. Kozlovszky Miklós kozlovszky [dot] miklos [at] nik [dot] uni-obuda [dot] hu
A csapat
- Dóczi Roland (szoftver fejlesztés: navigáció, térképezés)
- Kalló János (hardver fejlesztés, javítás és támogatás)
- Dr. Kozlovszky Miklós (csapatvezető, hardver fejlesztés)
- Sütő Balázs (szoftver fejlesztés: képfeldolgozás, térképezés)
- Takács Bence (hardver fejlesztés, javítás, szoftverfejlesztés)
- Dr. Várkonyi Teréz (szoftver fejlesztés: robotvezérlés, 3D nyomtatás, PR, blogolás)
- A csapat másik (otthon maradt) vezetője: Dr. Haidegger Tamás
- A beszerzések támogatója és minden probléma elhárítója: dr. Szabó Tamásné