Az Óbudai Egyetemre érkeztek február közepén a világ számos híres egyeteméről robottechnikát kutató tudósok, akik a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ névadójának, a magyar származású NASA JPL kutatónak 85. születésnapja alkalmából megrendezésre került kollokvium előadói voltak.
Az egyetem hallgatói számára meghirdetett egyedülálló előadássorozatot közel 200 hallgató tekinthette meg, számos magasrangú vendég részvételével. Az előadások négy fő témakörre fókuszáltak, a robotikai újításokra, a felhő alapú robotikára, az orvosi szakterületeket érintő robotikai kutatásokra és a jövőbe mutató trendekre és várható változásokra.
A rendezvényt Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem rektora és Prof. Dr. Bokor József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökségének tagja, az Óbudai Egyetem díszdoktora nyitotta meg. Az ünnepélyes megnyitót követően Prof. Dr. Rudas Imre, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Irányító Testület elnöke nagy megtiszteltetésként értékelte, hogy a Bejczy család képviseletében megjelent az eseményen Prof. Dr. Bejczy Antal Magyarországon élő sógornője, Tóth Ida, és Szabó Tamás, Ercsi volt polgármestere, akit az Óbudai Egyetem nevében köszöntött.
Rudas professzor felkérte a neves, külfölről egyetemünkre érkező professzorokat, hogy tartsák meg előadásaikat.
Elsőként Oussama Khatib, a Stanford Egyetem professzorának prezentációját tekinthették meg, aki kutatásaiban olyan eljárásokra és technológiákra helyezte a hangsúlyt, amelyek az emberi mozgás, tapintás szintézisével, az emberközpontú robotikával foglalkoznak. Fumio Harasima, a Tokyo Metropolitan Egyetem professzora kutatási területeit és tudományos életútját bemutatva hozott olyan kapcsolódási pontokat, ahol Bejczy Antallal találkozott. A robotika terén az egészség és biztonság kérdéskörét mutatta be hallgatóinknak. A National Taiwan Egyetem professzora, Ren C. Luo, aki többek között az Egyesült Államokban és Japánban is dolgozott, a szenzor-alapú intelligens robot rendszerek, multiszenzoros fúziós, a számítógépes látás, mikro / nano technológiák, és a korszerű gyártási rendszerek területén kutat, számos szabadalommal rendelkezik. Bruno Siciliano professzor, a Nápolyi II. Fererico Egyetem képviseletében, az egyetemek és az ipar kapcsolatának fontosságát hangsúlyozta a robotika területén. Ezt követően a McGill Egyetemről érkező Jozsef Kövecses előadására került sor, aki többek között a mechatronikai rendszerek dinamikájával, modellezéssel, elemzéssel, az űrrobotikai rendszerek tervezésével foglalkozik.
A felhő alapú robotika előadás sorozatot Hamido Fujita, az Iweta Prefectural Egyetem professzora nyitotta meg. Az Óbudai Egyetem képviseletében Rudas Imre professzor beszélt a felhő alapú robotika lehetőségeiről és technilógiai hátteréről, majd Galambos Péter az MTA SZTAKI képviseletében a VirCA 3D, azaz a 3D virtuális együttműködésről és a VirCA filozófiájánal alapilléreiről, illetve annak a felhő alapú robotikával való kapcsolatáról beszélt.
Az előadások szüneteiben, a tudományos poszterek és Bejczy Antal életét, szakmai eredményeit bemutató képsorozat megtekintésén túl, lehetőség nyílt a robotépítő verseny előkészületei közben, a diákok által hozott robotok megtekintésére, amelyek egy speciális pályán teljesítették az előre megadott feladatokat.
Az orvosi szakterületeket érintő robotikai kutatásokat bemutató előadás panelben elsőként Gernot Kronreif professzor, az ACMIT előadója mutatta be hallgatóinknak a robotika és a radiológia kapcsolódási pontjait. A következő meghívott előadó Paolo Fiorini, a Verona Egyetem professzora volt, aki az Egyesült Államokban számos projektben dolgozott együtt Bejczy Antal professzorral. Előadásának elején méltatta kollégája kiemelkedő szakmai tudását és a NASA JPL munkatársaként elért több évtizedes eredményeit. Hamido Fujita, az Óbudai Egyetem diszdoktora, az Iweta Prefectural Egyetemet képviselve, a felhő alapú robotika orvosi, egészségügyi alkalmazásinak lehetőségeiről adott elő. Az előadókat Haidegger Tamás az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központjának igazgatóhelyettese mutatta be.
A közép-európai trendek és változások irányáról Paolo Fiorini professzor előadását követően Krzysztof R. Kozłowski, a Poznan Műszaki Egyetem professzora beszélt a kérdés lengyelországi vonatkozásait példaként említve.
Az esemény zárásaként az Óbudai Egyetem által meghirdetett robotverseny, esszéíró és grafikai versenyek eredményhirdetésére és az ünnepélyes díjátadóra került sor, amelyet az Angyal Business Consulting Kft. szponzorált.
Az Óbudai Egyetemen megrendezett Pioneer of the Space Robotics 2015 rendezvénysorozat zárásaként köszöntöttük ezúton is a magyar származású tudóst, az Óbudai Egyetem díszdoktorát, Prof. Dr. Bejczy Antalt, aki jeles példaképe a jövő tudós generációjának, a jövő fiataljainak.