Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központjában 2015. február 16-án megkezdődött „Az űrrobotika atyja” című rendezvénysorozat, amellyel a résztvevők Bejczy Antal professzor, az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) Jet Propulsion Laboratory vezető kutatója előtt tisztelegtek, 85. születésnapja alkalmából.
Egyetemünk kiállítással, nemzetközi kollokviummal és kapcsolódó programokkal mutatta be Prof. Dr. Bejczy Antal életét és munkásságát, illetve a róla elnevezett Bejczy Antal iRobottechnikai Központot (BARK).
A rendezvénysorozat megnyitójára az Óbudai Egyetem Kiscelli utcai épületének Einstein termében került sor. A meghívott vendégek között szerepeltek a BARK Nemzetközi Tanácsadó Testületének tagjai, neves kutatók és professzorok a világ vezető egyetemeiről.
Többek között jelen volt Oussama Khatib, a Stanford Egyetemről, Hamido Fujita, az Iwate Prefectural University professzora, Fumio Harashima, a Tokyo Metropolitan University elnöke, Gerd Hirzinger, a TU München címzetes egyetemi tanára, Jozsef Kovecses, a MCGill Egyetemről, Paolo Fiorini, a Veronai Egyetemről, Mo Jamshidi, a Texas Egyetemről, Bruno Siciliano, a Nápolyi Egyetemről, Ren C. Luo, a Taiwani Egyetemről, Krzysztof Kozłowski, Poznanból, valamint Gernot Kronreif az ACMIT képviseletében.
A tanácsadó testület tagjai mellett, egyetemünk kezdeményezésére 2014 nyarán megalakult CELLI (Central European Living Lab for Intelligent Robotics) partnerei is nagy számban képviseltették magukat szlovákiai, romániai, lengyelországi és ausztriai egyetemekről és kutatóintézetekből.
A hétfő délutáni megnyitón Prof. Dr. Rudas Imre, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ elnöke köszöntötte a megjelenteket, sikeres együttműködést kívánva. Kiemelte „régiónknak szüksége van olyan kezdeményezésekre mint a CELLI, hiszen a közép-európai robotikai innováció kihívásaival csak együtt tudunk szembenézni.”
Prof. Dr. Tar József, a Bejczy Antal iRobottechnikai központ igazgatójának köszöntője után Dr. Haidegger Tamás, a Központ igazgatóhelyettese mutatta be a BARK jelenlegi kutatásait, céljait, illetve az intézmény struktúráját, amelyet egy interaktív laborbemutató követett a Központ robotlaborjában, a BARK munkatársainak tolmácsolásában. A rendelkezésre álló robotinfrastruktúra és a folyamatban levő kutatások bemutatása mellett a résztvevőknek lehetősége nyílt a robotok kipróbálására, tesztelésére, többek között az első magyarországi a da Vinci sebészrobot megtekintésére.
A rövid kávészünetet követően a kora esti órákban megkezdődött a BARK Nemzetközi Tanácsadó Testületének és a CELLI partnerek képviselőinek közös kerekasztal-beszélgetése, amelyen a résztvevők a központ jövőjéről és az együttműködés kereteiről tanácskoztak.
Az eredményes nap zárásaként Rudas Imre professzor megköszönte a résztvevőknek a meghívás elfogadását, és ezt követően hívta meg a magasrangú vendégeket a másnap kezdődő angol nyelvű kollokvium, kiállítás és robotépítő verseny rendezvényeire.