A TEMPUS pályázat keretében megvalósuló projekt (530319-TEMPUS-1-2012-1-DE-TEMPUS-JPHES) alapvető célja partnerségi stratégia kiépítése az ukrán egyetemek és vállalkozások között az európai informatikai outsourcing tapasztalatokra alapozva.
A projekt hozzájárul a hallgatók és oktatók gyakorlati kompetenciáinak fejlesztéhez azáltal, hogy valós vállalati projektbe vonják be őket. A pályázat keretében jó gyakorlatokat, módszereket adaptálnak, erre alapozva Ukrajnában outsourcing központokat hoznak létre, melyekhez menedzsment és folyamatkövető rendszerek kerülnek kifejlesztésre. Az Alpen-Adria Universitaet Klagenfurt feladata egy olyan módszertan és kérdőív kidolgozása, amely a vállalatoknál felmerülő fejlesztési igényeket mérik fel és teszik elérhetővé az outsourcing központok részére. Az Óbudai Egyetem feladata a hallgatók és oktatók kiválasztásának módszertana és az ahhoz kapcsolódó kérdőívek kidolgozása. A projekthez csatlakozott ukrán egyetemek a kidolgozott módszertanok alapján a projekt támogatásával létrehozott outsourcing központokban fejlesztő, adminisztrátori, projektszolgáltatást nyújtnak a cégek részére. A központok létrehozásával szervezett keretek közé kerül az intézmények direkt cégek felöl érkező K+F szolgáltatása, az egyetem a hallgatók részére gyakorlati képzőhelyet biztosít a projektmunkák során. Az oktatók projektvezetőként vagy fejlesztőként olyan elméleti és gyakorlati tudáshoz jutnak, melyek beépíthetők a képzés különböző szintjeibe.
A pályázat keretén belül rendezett konferenciákon a projekt során keletkezett fejlesztések kerülnek bemutatásra. Webináriumokon ukrán hallgatók új ismereteket sajátíthatnak el külföldi előadóktól. Az Ukrajnában megrendezésre kerülő nyári egyetemek egyedi lehetőséget biztosítanak az ukrán diákoknak, hogy a projektben résztvevő oktatókkal, fejlesztőkkel közvetlenül is találkozzanak.
A projekt, melynek összköltségvetése meghaladja a félmillió eurót, 2012-ben kezdődött és 3 évig tart. A projekt a Technische Hochschule Wildau vezetésével az alábbi felsőoktatási intézmények és cégek összefogásával valósul meg:
- Kharkiv National University of Radioelectronics
- Alpen-Adria Universitaet Klagenfurt (University of Klagenfur)
- Odessa National Polytechnic University
- Institute for Applied System Analysis
- Chernigiv State Technological University
- Kharkiv Chamber of Commerce and Industry
- LTD Company "Malibu-Sport"
- Stollmann Entwicklungs- und Vertriebs-GmbH
- Óbudai Egyetem
A projektbe magyar részről az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara vesz részt Dr. Tick József vezetésével. A bevont szakértők feladata, hogy kidolgozzák azokat a szakmai kiválasztási kritériumokat, melyek segítségével az ukrán felsőoktatási intézmények a megfelelő oktatót vagy hallgatót tudják bevonni a cégekkel közös informatika-fejlesztési projektekbe. A kiválasztás több ciklusra tagolódik, mely online tesztet, személyes meghallgatást egyaránt tartalmaz.
Az egyetemi szakértők a módszertan kidolgozása mellett tesztinterjúkat is készítenek műszaki képzésben résztvevő hallgatókkal és oktatókkal. Az angol nyelven lefolytatott interjúk segítségével az interjúalanyok kipróbálhatják, milyen kérdésekre számíthatnak egy projektmunkára való jelentkezéskor.
A pályázatba bekapcsolódott egy ukrán és egy német cég is, akik segítséget nyújtanak abban, hogy projekt keretében kiválasztott hallgatók és oktatók részt vegyenek egy valós ipari fejlesztésben, tesztelésben.
A pályázat lehetőséget teremtett nyári egyetem megrendezésre Ukrajnában, melyen a Neumann János Informatikai Kar képviselőinek a webbiztonság és etikus hekker témakörében tartott előadásain vehettek részt ukrán hallgatók.
Az Európai Unió TEMPUS pályázata keretében megvalósuló fejlesztés célja, hogy hozzájáruljon az ukrán felsőoktatás fejlesztéséhez és az egyetemek közötti szorosabb kapcsolat kialakításához, mely a későbbiekben hallgató- és oktatócserékhez, közös kutatások megvalósulásához vezethet.