A kimagasló szellemi alkotásokat létrehozó és az új ismereteket a gyakorlatba átültető szakemberek erkölcsi megbecsülése érdekében alapított NOVOFER Alapítvány által létesített Gábor Dénes-díjakat december 18-án adták át az Országház épületének Felsőházi termében.
A kuratórium döntése alapján Gábor Dénes-díjban részesült Dr. Haidegger Tamás villamosmérnök, orvosbiológiai mérnök, az Óbudai Egyetem adjunktusa, a Hand-in-Scan Kft. ügyvezetője, a digitális képfeldolgozáson alapuló, az orvosi kézhigiénia objektív ellenőrzésére alkalmas berendezés prototípusának megalkotása, a termék kifejlesztése és a Hand-in-Scan szabadalomra alapozott start-up vállalkozás létrehozása terén kifejtett alkotó közreműködéséért, valamint az eszköz nemzetközi szintű elterjesztéséért, sebészrobotikai eredményeiért.
Haidegger Tamás 1982-ben született Budapesten. 2006-ban villamosmérnöki, majd 2008-ban egészségügyi mérnöki diplomát szerzett a Műegyetemen. Ösztöndíjasként kutatott az Egyesült Államokban és Ausztriában, téziseit sebészrobotikából és távsebészetből írta. Az Óbudai Egyetemen a nemrég alapított Bejczy Antal iRobottechnikai Központ igazgatóhelyettese. Kutatási projektjei a robotsebészet, űrtávsebészet irányítási problémáin túlmenően az orvosbiológia több területét érintik. Több mint 140 tudományos publikáció szerzője, számos nemzetközi konferencia és egyetem meghívott előadója. Vezető tisztséget tölt be az IEEE RAS robotikai társaságban, az ISO/IEC közös munkacsoportjában új robotikai szabványok kialakításán dolgozik.
Legtöbb idejét, energiáját az orvosi kézhigiénia ellenőrzésére alapított innovációval tölti. A Műegyetemen fejlesztett Hand-in-Scan már 18 hazai és nemzetközi innovációs és üzletfejlesztési versenyen részesült elismerésben. Tamás csapatával jelenleg együtt dolgozik a WHO-val és több nemzetközi központtal, hogy hatékonyan megakadályozzák a kórházi fertőzések terjedését, amelyek évente több százezer ember halálát okozzák a fejlett országokban.
Gábor Dénes-díjat vehetett át Dr. Dusza János fizikus és anyagkutató, az Óbudai Egyetem egyetemi tanára, a Szlovák Tudományos Akadémia elnökségének tagja, az MTA külső tagja a korszerű anyagtudomány, kutatás és fejlesztés, valamint a technológiai transzfer rendszerekhez kapcsolódó infrastruktúra kiépítése és az európai kutatási térségbe történő integrációja során, a „Visegrádi országokkal" együttműködve végzett sikeres tevékenységéért, publikációs munkájáért és azért a tudás átadási aktivitásáért, amivel hozzájárult az anyagkutatók új generációjának kineveléséhez.
Dr. Dusza János Sajógömörön született 1952-ben. 1976-ban végez fizikusként az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetemen, Budapesten. 1982-ben PhD, 1995-ben DrSc. fokozatot szerez a Kassai Műszaki Egyetemen. Ugyanitt professzor (2004), kutatási területe a kerámiák, kerámia kompozitok/nanokompozitok anyagszerkezeti és mechanikai tulajdonságainak vizsgálata.
1977-től a Szlovák Tudományos Akadémia (SZTA) Anyagkutató Intézetében dolgozik, Kassán. Vendégkutató: MPI, Stuttgart, Universität Wien, JRC Petten, ARC, Seibersdorf. Számos ösztöndíjat nyert el mint a DAAD, Alexander von Humboldt, BMFT, Lisa Meitner, British Council, JSPS, Hertha Filnberg. Két EC keretprogram kordinátora és 6 EC keretprogram társkutatója.
Publikációinak száma 250, meghívott előadásainak száma 45, hivatkozásainak száma 800. Számos szlovák és nemzetközi tudományos szervezet, szakmai folyóirat szerkesztő bizottságának és nemzetközi konferencia szervezőbizottságának tagja.
2013-tól tagja a Szlovák Tudományos Akadémia elnökségének, a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács elnöke. Több szlovákiai és külföldi elismerésben részesült, Tornalja város 2007-ben díszpolgárává avatta.
Szakmai munkásságával a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet tevékenységéhez szorosan kapcsolódó Dr. Szikla Zoltán a kiemelkedő innovációs tevékenységért vehette át a Gábor Dénes-díjat. A karon gyakran előadásokat tartó, záróvizsga bizottságok elnökeként is feladatokat vállaló kutató, mérnök, oktató és iparági vezető kiemelkedő sikere a Rejtő Kar büszkesége is.
Dr. Szikla Zoltán 1945-ben született Kál községben. 1970-ben a Helsinki Műszaki Egyetemen papírtechnológiai mérnök diplomát, majd ugyancsak Finnországban 1987-ben műszaki tudományok doktora címet szerzett.
Felváltva dolgozott Magyarországon és Finnországban: 1971-82 között a Csepeli Papír-gyárban, 1975-től annak főmérnökeként, majd 1983-91 között Finnországban, öt évig a Finn Papíripari Kutatóintézet kutatójaként, majd 3 évig a Jaakko Pöyry cégnél a know–how fejlesztésért és technológiai -intenzív projektekért felelős egyik vezetőként.
1992-2010 között az osztrák Prinzhorn Csoport magyarországi papírgyártásért felelős vezetője volt. Irányításával ez idő alatt építették fel Európa egyik leghatékonyabb papírgyárát Dunaújvárosban. Közben 1-1 évet Finnországban a Helsinki Műszaki Egyetemen docensként, a Lappenrantai Egyetemen pedig professzorként tevékenykedett. 2006 óta a Nyugat-magyarországi Egyetem címzetes egyetemi tanára. 2010-től a Dunaújvárosi Papírgyár energiaellátásának a megújításán dolgozik. Vezetésével 2014-ben megkezdték az ország legkorszerűbb szilárd tüzelőanyagokon alapuló, kapcsoltan hőt és villamos energiát előállító erőművének az építését.
Dr. Bitay Enikő mérnök-informatikust, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docensét, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Tiszteletbeli polgárát a határon túli magyar tudományos műhelyek vizsgálata, a technikatörténeti örökség feltárása, kutatása és védelme, a fiatal műszakiak tudományos találkozóinak létrehozása és az eredmények közreadása területén elért eredményeiért In memoriam Gábor Dénes elismerésben részesítették.
Bitay Enikő 1960-ban született Kolozsváron. A Kolozsvári Műszaki Egyetemen szerezte mérnöki oklevelét metallurgia-öntészet szakirányon. Informatikai ismereteit több egyetemen (Miskolci Egyetem, Zaragoza Egyetem, Kolozsvári Műszaki Egyetem) is bővítette. 1996-2008 között minősített távoktató a Gábor Dénes Főiskola Kolozsvári Konzultációs Központjában.
2000-2007 között tudományos főkutató az Erdélyi Múzeum-Egyesület Kutatóintézetében, Kolozsváron, 2007-től a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense, 2006-tól az Erdélyi Múzeum-Egyesület főtitkára.
Kutatási területe az anyagtudomány és technológia, az alkalmazott informatika. Kiemelt kutatási témái a különleges bioanyagok lézersugaras megmunkálása, mikroszerkezetek modellezése, műszaki anyagtudomány kutatásfejlesztése, technikatörténeti örökségek felmérése, valamint az archeometallurgia.
2003-tól tagja az MTA köztestületének, 2008-tól a Közép-európai Ipari Örökség Útja Egyesület Tudományos Tanácsának, 2009-től az MTA MTO Anyagtudományi és Technológiai Bizottságának. A Magyar Mérnökakadémia tiszteletbeli tagja (2010). Szerkesztője az évente megjelenő Műszaki Tudományos Füzetek Konferenciakötetnek, a Műszaki Tudományos Füzetek sorozatkötetnek és a Tudomány- és Technikatörténeti Füzetek sorozatkötetnek.
Elismerései: Tiszteletbeli polgár, Óbudai Egyetem, (2013); Anyagtudós főgépész-díj, Erdélyi Műszaki Tudományos Társaság, OGÉT (2013); Arany János-díj, Magyar Tudományos Akadémia (2012); Gépészmérnöki Kar Emlékérem, Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kar, (2010); Gr. Mikó Imre Emlékérem, Erdélyi Múzeum-Egyesület (2009); Arany János érem, Magyar Tudományos Akadémia (2004); Gábor Dénes érem, Gábor Dénes Főiskola (2003).
Gratulálunk a kitüntetetteknek!