Az Óbudai Egyetem 2014. november 11-én a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében immár kilencedik alkalommal rendezte meg az energetikai konferenciát „Energiastratégiák” témában. A rendezvény szervezésében Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata is részt vett, a konferencia védnöke Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere volt.
Az utóbbi években hazánkban egyre szélesebb szakmai-társadalmi vita bontakozik ki az energiaellátás fejlesztési irányairól. A konferencia a stratégiaalkotás történetének és módszereinek bemutatása mellett az utóbbi évtizedek hazai energiastratégiai lépéseit elemezte. Képet kaptunk a közeljövő kihívásairól, a nemzeti energetika szereplőiről, jövőbeli szcenáriókról.
A konferenciát az Óbudai Egyetem részéről Dr. Fodor János rektor köszöntötte, míg Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata részéről Virág Benedek, Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. ügyvezetője mondott köszöntőt. A konferenciát megnyitotta Dr. Vajda István, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar dékánja, majd Dr. Temesvári Zsolt, az ÓE KVK Híradástechnikai Intézet igazgatóhelyettese vezette le.
Bevezető előadásában Dr. Kádár Péter, a Kandó Kar Villamosenergetikai Intézetből a stratégiaalkotásról és az energetikai útkeresésről beszélt. Dr. Krómer István (ÓE Alkalmazott Informatika Doktori Iskola) a hosszú távú energetikai fejlesztési stratégiák beválását elemezte, Börcsök Endre, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontból a megújuló energiaforrást felhasználó energiafejlesztési technológiákat gazdasági és környezeti szempontok alapján hasonlította össze. Felsmann Balázs (a Corvinus Egyetemről) az elektromos járművek elterjedésének energiapiaci hatásait vizsgálta. Ámon Ada az Energiaklub tapasztalatairól a fenntartható önkormányzati energiagazdálkodási és stratégiaalkotási tapasztalatokról számolt be. Konferenciánkat megtisztelte Dr. Mészáros Alajos, a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem tanára, volt EU parlamenti képviselő, aki az európai energiastratégia alkotást mutatta be. Dr. Drucker György, az Ex-Libris Consulting vezetője az „ellátásbiztonság” és az „energiabiztonság” paradigmái közötti bizonytalanságot ábrázolta. Dr. Munkácsy Béla, az ELTE, Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének docense egy holisztikus energiatervezési módszerről számolt be az „Erre van előre” projekt tükrében. A délelőtti modult Dr. Filetóth Levente (BME Építészmérnöki Kar) alacsony energiafogyasztású épületekhez ajánlott tervezési munkafolyamata című előadással zárta.
A kávészünet után Dr. Raisz Dávid a BME Villamos Energetika Tanszékéről a piac-összekapcsolások és piacok konvergenciáját elemezte, míg Dr. Novothny Ferenc (Óbudai Egyetem Villamosenergetikai Intézet) a megújuló energiaforrások integrálásának stratégiai lépésein vezetett végig. Ezt követte Boza-Kiss Benigna (GreenDependent) nagy érdeklődést kiváltó magyar ESCO piaci előadása. Dr. Vokony Istvántól a megújuló energiatermelés fejlődési lehetőségei, míg Hackel Kristóftól az erőmű-beruházások és hosszú távú hatásaik a hazai villamosenergia piacra témában hallhattunk előadást, mindketten a BME-t képviselték.
Hárfás Zsolt, az Atomenergia Info szakértője az új paksi blokkoknak a Nemzeti Energiastratégiában betöltött szerepét ecsetelte. A MAVIR részéről Gerse Ágnes mutatta be forráselemzés és hálózattervezés helyzetét a piaci feltételrendszerben, majd Szűts András (Óbudai Egyetem) az energiatudatos építészet hatásait elemezte.
Az utolsó két előadás a jövőt vetítette elénk. Kozma László (Schneider Electric) a Smart city koncepciót támogató okos elosztószekrényeket mutatta be, míg Szabó Ervin (Prolan Zrt.) a Smart City-k világításvezérlő megoldására mutatott egy alkalmazást.
Kádár Péter zárszavában kiemelte, hogy az előadók között a műszakiak mindegyik generációja képviseltette magát, így meg van a lehetőség a folytonos és kiegyensúlyozott fejlesztésre. Az energiastratégiák tekintetében csak reményét fejezte ki, hogy egy konszenzus alapú, kevéssé hektikus gondolkodás az iparág nyugodtabb fejlődését vonhatja maga után.
Az előadásokat megtekinthetik a http://conf.uni-obuda.hu/energia2014 honlapon.