Az egyetemalapítás 2009. november 23-ai időpontjára emlékezve került megrendezésre november 21-én az V. Óbudai Egyetem Napja.
Az ünnepség elnökségében foglalt helyet Dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Dr. Bagdy Gábor Budapest főpolgármester-helyettese, Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere, Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Monszpart Zsolt, az egyetem kancellárja, Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem rektora, Dr. Rudas Imre, az egyetem alapító rektora, Dr. Vajda István, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke, valamint Szögi Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke.
A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel a szakmai és társadalmi szervezetek, külföldi és hazai társ felsőoktatási intézmények vezetői, képviselői.
Az ünnepségen elsőként Fodor János rektor üdvözölte a megjelenteket, majd a magyar felsőoktatásban ritka ritkán előforduló státuszváltásról szólt, melynek eredményeképpen megalakult az Óbudai Egyetem. Részletesen kitért az egyetemmé válás körülményeire, a jogelőd Budapesti Műszaki Főiskola azon stratégiájára, amely magába foglalta többek között a mesterképzések indítását, az oktatók-kutatók tudományos minősítettségének növelése mellett doktori iskolák létesítését is.
Az egyetem alapítás óta eltelt 5 év legfontosabb eredményeinek ismertetése után Rektor úr kitért az egyetem küldetésére a Kárpát-medencei magyarság körében, a határon átívelő tudományos és kulturális együttműködésekre, hangsúlyozva, hogy az egyetem elkötelezett az anyanyelven történő oktatás mellett. Beszéde után átadta azt a nyilatkozatot Elnök úr számára, amelyben 13 hazai és 13 határon túli magyar intézmény jelezte csatlakozási szándékát az egyetem által létrehozott Kárpát-medencei Online Oktatási Centrumhoz (K-MOOC).
Kövér László, az Országgyűlés elnöke a nemzetgazdaság egyik legsikeresebb és legversenyképesebb ágazatának nevezte a felsőoktatást, és kiemelte, hogy minden lehetőség adott arra, hogy létrehozzuk Közép-Európa legjobb felsőoktatási rendszerét. A Házelnök kihangsúlyozta, hogy az Óbudai Egyetem jelentősége egyértelműen megnövekedett az elmúlt években, és a hallgatók jelentős része már tanulmányai közben munkatapasztalatot szerez, így azonnal el tud helyezkedni. Ráadásul nemcsak Budapest felsőoktatásában van kiemelkedő szerepe az intézménynek, hanem a vidéki műszaki értelmiség képzésében is.
Az Óbudai Egyetem nemzeti felelősségvállalásban betöltött szerepéről szólva a következőket említette: „Az Óbudai Egyetemen értik és érzik, hogy az előttünk álló teljesítményelvű jövőben csak akkor lehetünk sikeresek, ha Magyarországon, a Kárpát-medencében és a nagyvilágban élő magyarok képesek lesznek összpontosítani szellemi, lelki és anyagi erejüket. Különösen igaz ez a tudományos kutatás területén.”
Az egyetem az országos elismertség mellett törekszik megfelelni a szűkebb környezete igényeinek. Ezt támasztotta alá beszédében Bagdy Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese.
A városvezetés alapgondolata a nyitottság, az együttműködés és a párbeszéd szelleme, és ez új lendületet ad, új lehetőségeket nyit az együttműködésre a kormánnyal, a kerületekkel, Budapest lakosságával és intézményeivel. A városvezetés a kooperációra törekszik a budapesti egyetemekkel is, ezért együttműködési megállapodást kötött több intézménnyel, s jelenleg előkészítés alatt áll a megállapodás az Óbudai Egyetemmel.
Az üdvözléseket követően egyetemi kitüntetések és elismerő oklevelek átadására került sor. Pro Universiate kitüntető címet vehetett át Prof. Dr. Kovács György, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet tudományos tanácsadója.
Az intézmény Szenátusa a jogelőd Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola alapító főigazgatója emlékére Angyal Béla Hallgatói Nagydíjat alapított az egyetemen alap- és mesterképzésben tanulmányokat folytató hallgatók kiemelkedő tanulmányi és kutatási eredményeinek elismerésére.
Angyal Béla Hallgatói Nagydíjban részesültek Nagy Ferenc Dávid és Bille Péter, a Bánki Kar hallgatói. A díjat átadta Angyal András, aki a díj névadójának fia, illetve Parragh László elnök úr.
A tudomány ünnepén tisztelettel adózunk mindazok munkájának, akik oktató és kutató tevékenységükkel, támogató együttműködéssel hozzájárulnak intézményünk fejlődéséhez, szakmai sikereihez. Az Óbudai Egyetem Szenátusa Doctor Honoris Causa, azaz tiszteletbeli doktori címet adományozhat a rektor előterjesztése alapján hosszú időn át művelt kiemelkedő, nemzetközileg is elismert tudományos tevékenység elismeréseként.
Az idei évben Doctor Honoris Causa kitüntetésben részesült Prof. Dr. Madarász László, a Kassai Egyetem professzora, illetve Prof. Dr. Rudas Imre, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Irányító Testületének elnöke, az Óbudai Egyetem alapító rektora.
Az egyetem oktatói folyamatosan tanúságot adnak magas színvonalú szakmai és tudományos tevékenységükről, tudományos alkotó munkájuk sikerességéről. Ennek eredményeképpen került sor Dr. Tar József Kázmér, Dr. Ruszinkó Endre és Dr. Horváth Zsolt József habilitált doktorrá avatására.
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében ez évben ismét sor kerülhetett doktoravatásra. Vajda István, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke ismertette, hogy a doktori szigorlatok és a sikeres védések alapján az EDHT egyhangú szavazással Tóthné Laufer Edit, Szenes Katalin, valamint Fürstner Igor részére a PhD doktori fokozatot odaítélte, és feljogosítja a doktori cím használatára.
A határozat ismertetését követően a doktorok kezüket a jogarra helyezve tették le fogadalmukat, majd az oklevél átvételét követően aláírták a fogadalom szövegét.
Az Óbudai Egyetem Napján, mely a Magyar Tudomány Ünnepének egyetemi záró programja is, az intézmény azt az elkötelezettséget ünnepli, amely az egyetemes tudományt szolgálja, s célja az ifjúság, vagyis a holnap képviselői figyelmének felhívása a tudomány társadalomban betöltött szerepének fontosságára. Jövőképében a következőket fogalmazta meg: "Az Óbudai Egyetem a gyakorlatorientált mérnökképzés fellegvára, amely a külső és belső kihívások által folyamatosan megújulva vonzó és inspiráló környezetet és feltételeket biztosít minőségi képzési és kutatási programjai számára, illetve tehetséges hallgatói érdeklődésének kielégítése, elkötelezett oktatói-kutatói szakmai eredményességének elősegítése érdekében."
Bízunk benne, hogy az egyetem 10 éves évfordulóján ennek a jövőképnek a megvalósulásáról számolhatunk be!