Az Óbudai Egyetem Szenátusa jubileumi ünnepi tanévnyitó ülését szeptember 1-én a Művészetek Palotája Bartók Béla Hangversenytermében tartotta.
A tanévnyitó ünnepség elnökségében foglalt helyet Prof. Dr. Fodor János rektor mellett Dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere, Csomós Miklós Budapest főpolgármester helyettese, Dr. Gáti József az Óbudai Egyetem kancellára, Prof. Dr. Rudas Imre az Egyetem Kutató és Innovációs Központ Irányító Testületének elnöke, Dr. Szász Jenő a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Szögi Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke.
Az ünnepi köszöntőt Fodor János rektor tartotta, aki új rektorként legfontosabb feladatának az egyetem további töretlen és dinamikus fejlődésének biztosítását tekinti:
„Az egyetem polgárainak megtisztelő bizalmát élvezve, új rektorként nemcsak az oktatás és a kutatás, hanem az intézmény minden tevékenységi területén az eddigi magas minőséget kívánom fenntartani és továbbfejleszteni.
Az Óbudai Egyetem az ország és a régió egyik meghatározó felsőoktatási intézménye és kutatóhelye, amely jelentős hatással van a magyar és európai műszaki és tudományos életre. A felvételi statisztikák évek óta stabilan azt mutatják, hogy a műszaki, illetve informatikai képzési területhez tartozó minden alapszakunkon az országban vagy a legtöbb, vagy a második legtöbb nappali képzésben részt vevő hallgatót mi vesszük fel. Az idei felvételi időszakban közel 14.000 tanuló jelentkezett egyetemünkre, ebből 3.514-en nyertek felvételt.
A 135 éves jubileumát ünneplő egyetem életében idén számos fontos változás következett be: július 1-jén Székesfehérváron megalakult egyetemünk hatodik kara, az Alba Regia Műszaki Kar. Az új kar az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központjának, valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Karának integrációja révén jött létre. Ezzel megtörtént az első lépés a kormány és Székesfehérvár közös törekvésének megvalósítása felé: a városban a műszaki felsőoktatás önálló kar keretében biztosíthatja azt a szellemi és infrastrukturális hátteret, amely a régió iparának fejlődéséhez szükséges.
Az Óbudai Egyetem elkötelezett a Kárpát-medencei magyar nyelvű képzés, az anyanyelven történő oktatás mellett, ezért szeptember 1-jén Kárpát-medencei Online Oktatási Centrum (K-MOOC) néven fejlesztő és szolgáltató központ nyitotta meg kapuit. 2014. szeptemberében kísérleti jelleggel négy kurzus indul, 2015. januárjában a kínálatot pedig további kurzusok meghirdetésével bővítjük. Az egyetem biztosítja az első négy kurzus finanszírozását, a kísérleti működés indításának feltételeit. Eddigi tevékenységünkkel, valamint stratégiánkkal összhangban örömmel szolgáljuk a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás ügyét azzal, hogy az új kezdeményezés élére állunk.”
Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter köszöntőjében hangsúlyozta, hogy csak az a nemzet lesz versenyképes, mely tudásra alapozza a fejlődését. „Legfontosabb erőforrásainkat nem kizárólag a természeti adottságokban kell keresnünk, azt kell becsben tartanunk, amivel a legnagyobb hozzájárulást nyújthatunk a magyar nemzet és a világ fejlődéséhez: a tudományt és a szakértelmet.
Manapság azt tapasztalhatjuk, hogy a magyar egyetemekről kikerülő kiváló szakembereket a világ minden pontján tárt karokkal várják. A hazai egyetemi rendszerben felkínált tudás versenyképesnek bizonyul és Magyarország fejlődésében ez jelentheti az egyik kitörési pontot. A versenyképes tudás pedig csábítást is jelent, hogy az itthon megszerzett ismereteket külföldön kamatoztassák a végzett hallgatók. A kormány előtt álló legnagyobb kihívás éppen az, hogy olyan országot építsünk, ahol érdemes maradni és érdemes visszatérni. Ezért arra bíztatom a hallgatókat, hogy ha régi vándordiákként szerencsét is próbálnak külföldön, hozzák haza mindazt, amit odakint megtanultak.”
Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere köszönetét fejezte ki az Óbudai Egyetemnek, hogy a kormány támogatása mellett közösen menthették meg a Geoinformatikai kart Fehérváron. „A mai egy nagyon fontos nap Székesfehérvár életében és biztos vagyok benne, hogy néhány évtized múlva elmondhatjuk majd, hogy ez a város stratégiájának egyik meghatározó napja volt. A következő években pedig azon kell az egyetemmel együttműködnünk, hogy Székesfehérvárt, mint a magyar gazdaság egyik legjelentősebb központját szakképzett munkaerővel fejlesszük, így segítve az ipar fejlődését.”
A jubileumi tanévnyitó ünnepség keretében került sor a 135 éve alapított intézmény rövid bemutatására.
Az Óbudai Egyetem jogelőd intézményeinek története szervesen összefonódik. Létesítésük a közoktatás fejlesztése, a hazai felsőoktatás kiterjesztése, az iskolaépítési korszak idejére esik. Az iparoktatástól a felsőoktatásig vezető folyamat főbb állomásait, a három évszázadon átívelő gazdag történelmi múlt jeles pillanatait mutatta be Dr. Gáti József kancellár.
Az ünnepség kiemelkedő eseménye volt az egyetem Rektora és Szenátusa által adományozott kitüntetések átadása. Honorary Professor címet vehetett át Dr. Ljiljana Trajković, a kanadai Simon Fraser Egyetem professzora, Dr. Vincenzo Piuri, a számítástechnika tudományok doktora és a Milánói Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, valamint Dr. Luis Gomes, a portugál Nova Lisboa Egyetem Villamosmérnöki tanszékének professzora.
A kitüntetések átadását követően került sor a legünnepélyesebb pillanatra, az elsőéves hallgatók fogadalomtételére. Majd ezt követően az egyetem hagyományait folytatva a fogadalmat tett hallgatók képviselője az aláírt fogadalmat átadta Fodor János rektornak, aki kézfogásával a fogadalmat tett elsőéves hallgatókat egyetemi polgárrá fogadta.
A fogadalomtételt, valamint a kari szalagok egyetemi zászlóra történt felkötését követően Szögi Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke üdvözölte az elsőéveseket, majd átadta „Az év közéleti oktatója” kitüntető címet Tóth Bélánénak, a Trefort Ágoston Mérnökpedagógiai Központ korábbi igazgatójának, „Az év közéleti dolgozója“ címet Dudás Ferencnének, a Nemzetközi Mobilitási Iroda igazgatójának, „Az év közéleti hallgatója” címet Kuti Jánosnak, „Az év együttműködő partnere” címet az Egyetemi Inkubátorháznak, „A kultúráért” díjat pedig Szegő Erika hallgatónak.
A tanévnyitó ünnepség zárásaként a megjelentek a Szózat eléneklésével búcsúztak a helyszínt adó Művészetek Palotájától.