Az Óbudai Egyetem 2014. szeptember 1-jén az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ részeként Kárpát-medencei Online Oktatási Centruma (K-MOOC) megnyitotta kapuit.
A K-MOOC mind nevében, mind céljában szorosan kapcsolódik a világon egyre népszerűbb és egyre elterjedtebb Massive Open Online Courses (MOOC) rendszerhez. Az elnevezésben a „massive” a tömegoktatási célt, az „open” az összes oktatási anyag szabad hozzáférhetőségét, míg az „online” a tetszőleges böngészővel, tetszőleges számítógépen vagy mobil eszközön történő elérhetőséget jelenti. A MOOC forradalmi áttörést hozott az online, nyitott távoktatás területén. Mára az egész világon elterjedt, becslések szerint a részt vevők száma meghaladja a húsz milliót is.
A magyarországi felsőoktatási intézmények közül elsőként az Óbudai Egyetem négy kurzussal indítja el ezt a hasznos és jövőbe tekintő kezdeményezést, amely így kiszolgálja a Kárpát-medencében és különösen a határon túli magyar tannyelvű képzést folytató felsőoktatási intézményeket. A hallgatók megismerkedhetnek a jazz kultúrtörténetével, egyéni és csoportos problémamegoldó technikákkal, a pedagógia alapjaival és az ergonómia területével.
Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes köszönetét fejezte ki az Óbudai Egyetemnek, hogy a Centrum létrehozásával átjárhatóvá teszi a határokat és lehetőséget ad a külhoni magyarok részére bekapcsolódni a legmagasabb szintű oktatási formába.
Hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet legnagyobb tragédiája a szétszabdaltság, ezért minden jó, ami átjárhatóvá teszi a határokat. Az online oktatási forma pedig egy olyan lehetőség, amit feltétlenül ki kell használni, hiszen a mai viszonyoknak megfelelő, tömeges kapcsolattartás adekvát formája, még ha nem is pótolja a mester és tanítványa viszonyt.
Kiemelte, hogy a központban államilag akkreditált magyar nyelvű képzéseken lehet részt venni, ezért aki ebbe bekapcsolódik, az valódi tudást és valódi elismerést kap.
A magyar kormány leghatározottabb álláspontja alapján nem támogatnak olyan képzéseket, amelyek elvonják a diákokat a kinti intézményektől. Ezek az online képzések azonban lehetővé teszik, hogy minél szélesebb hallgatói kör tudjon bekapcsolódni az oktatásba magyar nyelven, ami elősegíti a megmaradásukat.
Prof. Dr. Fodor János, az Óbudai Egyetem rektora elmondta, hogy az idei tanévtől új vezetés irányítja az egyetemet és legfőbb feladatának tartja, hogy az egyetem dinamikus fejlődését továbbra is biztosítani tudja. Az egyetem elkötelezett az anyanyelven történő oktatás mellett, ezért élve a magyar nyelv összekötő erejével olyan szakmailag magas szintű online kurzusokat indít, amely a Kárpát-medence magyar tannyelvű képzést folytató összes felsőoktatási intézménye számára elérhető, különös tekintettel a határon túli intézményekre. Hozzátette: az ily módon hálózatba szervezett határon túli intézményekben ezzel tovább erősödik az anyaországhoz tartozás, élővé és a mindennapok gyakorlatává teszi az összes magyar tannyelvű képzést folytató intézmény és az összes magyar anyanyelvű hallgató kapcsolatát, a határon túli magyar diákok a magyar felsőoktatás részének tekinthetik magukat.
Prof. Dr. Palkovics László, felsőoktatásért felelős államtitkár is jól megalapozott felsőoktatási érdekekből támogatásáról biztosította az egyetemet. Véleménye szerint ez az online képzési forma egy olyan innovatív eszköze a magyar felsőoktatásnak, amely a tudás megosztásának egy újabb módja. Megjegyezte, hogy a képzés ugyanakkor jól beilleszthető a duális képzési formák közé is.
A kurzusok magyar nyelvűek, és ingyenesen felvehetőek a világ bármely országából, nincs előzetes regisztráció és létszámkorlát sem, csupán tudásvágyra és önálló tanulási képességre van szükség. A képzés folyamán a hallgatók videókon rögzített előadásokat kapnak, írott segédanyagokat és mellé határidőre beadandó teszteket.
Kapcsolódó dokumentumok
Cím | Méret | |
---|---|---|
K-MOOC kurzusok | 706.29 KB |