A két évvel ezelőtt indult, és azóta több mint 8000 hallgatót ösztöndíjhoz juttató Campus Hungary saját utcával várja az érdeklődőket a Sziget Fesztiválon.
A program alapvető célja, hogy minél több magyar felsőoktatási intézmény hallgatója folytasson külföldön résztanulmányokat. A programra kilátogatók élménybeszámolókat hallgathatnak meg mobilitási program támogatásával külföldön korábban részképzést folytató hallgatóktól.
A fesztivál első napján Dr. Haidegger Tamás, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar adjunktusa, a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ igazgatóhelyettese adott tájékoztatást az Amerikai Egyesült Államokban szerzett élményeiről, tapasztalatairól, valamint beszámolt jelenlegi kutatásairól.
Előadásában az etika és a robotsebészet kapcsolatáról szólva kiemelte: „…a hippokratészi eskü vonatkozik a legmodernebb technológiára is, azaz az orvos célja, hogy jót tegyen betegével”. Egyelőre mindenkép jobb, ha a döntéshozatal az emberi sebészek kezében marad, de vannak olyan beavatkozások, például csontvágások, fúrások, amelyeket a robotok sokkal pontosabban képesek elvégezni. A robotsebészet koncepciójának legújabb fejlesztései eljutottak a lenyelhető robotok szintjére, melyek így képesek a belső szerveinken közvetlenül végrehajtani a szükséges gyógykezelést.”
„A robotokat elsősorban az iparban és az orvostudományban szokás alkalmazni. Az ipar számára az a legfontosabb, hogy ugyanazt a feladatot minél gyorsabban tudja elvégezni, ez az orvostudományban másképpen működik, ott egyedi feladatok megoldására van szükség.”
„Külföldön már bevettnek számítanak az olyan eljárások is, amelyek az esztétikai szempontokat figyelembe véve például epekő- vagy vakbélműtétet a testnyílásokon keresztül hajtanak végre.”– Tette hozzá Dr. Wettstein Dániel, sebészrezidens, aki szintén előadóként vett részt a kerekasztal beszélgetésben.
Haidegger Tamás a robotalkalmazásokkal kapcsolatban jelezte, hogy számos olyan terület van, ahol további kutatások indokoltak. Így például az oktatásba történő bevonásuk, a hibákra való felkészítés, az etikai kérdések, az összeférhetetlenségek kezelése és a betegek tudatos felkészítése terén. Az Óbudai Egyetemen – az országban egyedülálló módon – ősztől a hallgatók gyakorlati foglalkozásokon keresztül is megismerhetik a sebészrobotok működését, használatát. A kerekasztal-beszélgetés végén felhívta a figyelmet a higiénikus kézmosás fontosságára is, melynek megfelelőségét egy általuk kifejlesztett berendezéssel UV-fény alatt lehet objektíven ellenőrizni.