Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar célja a Közép-Dunántúli Régió, és ezen belül is a székesfehérvári kistérség műszaki és gazdasági fejlődésének támogatása.
Ezért már a jogelődje az Alba Regia Egyetemi Központ egy TÁMOP fejlesztési pályázatban vett részt, melynek célja a műszaki és természettudományos ismeretek terjesztése a lakosság, elsősorban a fiatalság körében, a természettudományi, műszaki pályák vonzóvá tétele, biztosítva ezzel a gazdasági szféra magas színvonalú szakemberekkel történő utánpótlását.
Ennek keretében elkészült egy innovációs poszterkiállítás, amely az Óbudai Egyetem karait, egyes kutatócsoportjait, valamint a hallgatók közreműködésével megvalósított kutatás-fejlesztési projekteket mutatja be.
A kiállítás folyamatosan bővülő anyaggal már több helyszínen is bemutatásra került. Idén júliusban egy igen reprezentatív helyen, a fehérvárcsurgói Károlyi kastély egy kiállítótermében lelt otthonra.
Maga a kastély az 1800-as évek közepén épült neoklasszicista stílusban. Tervezője a kor jelentős építésze, Heinrich Koch volt, de az építésben Ybl Miklós is részt vett, aki 200 éve Székesfehérvárott született. A kastély a XX. században társaihoz hasonló hányattatott sorsra volt ítélve. A világháborút követő államosítás után menekült otthonként, nevelőotthonként volt kitéve a pusztulásnak. Szerencsére a Párizsban élő Károlyi György gróf az állagmegóvási, felújítási munkálatok élére állt. Manapság a fehérvárcsurgói Károlyi kastély a magas színvonalú rekonstrukciók egyik mintapéldája. Az épületek eredeti szépségükben keltek életre, és különböző rendezvényekkel gazdagítják a régió kulturális és művészeti életét.
Érdemes eljönni, megtekinteni a gyönyörű kastélyt, sétálni az árnyas parkban, esetleg meghallgatni egy hangulatos koncertet, nem utolsósorban megnézni az innovációs kiállításunkat, amely az egyetem múltját és jelenét is bemutatja. Egy-egy poszter foglalkozik az egyetem felépítésével és az oktatott szakokkal. Bemutatásra kerül a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar néhány érdekes fejlesztése. A hangsúly azonban az Alba Regia Műszaki Kar történetére és fejlesztéseire került. Az alapmotívum az anyag összeállításában a környezetvédelmi problémák megoldása és a jövő technológiájának bevezetése. Emellett olyan projekteket akartunk bemutatni a nagyközönség számára, amelyben hallgatóink hangsúlyos szerepet kaptak, és valamilyen országos, vagy nemzetközi eredmény is született tevékenységük nyomán. Látható az intelligens otthon projekt, vagy a PET palackok legkorszerűbb zsugorítási eljárása, de készültek poszterek marsi robotokról, és a Hunveyor oktató űrszondáról is.
Köszönjük Károlyi Györgynek és családjának a szíves fogadtatást és a kiállítás megszervezéséhez nyújtott segítséget.
A kiállítás 2014. augusztus 10-ig megtekinthető a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban. Minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A kiállítás a TÁMOP 4.2.3-12/1/KONV-2012-0039 az „Alba Regia Egyetemi Központ tudományos eredmények disszeminációja, mérnöki és kutatói utánpótlás biztosítása a Közép-dunántúli Régióban” pályázat támogatásával valósult meg.