A kormány tavaly augusztusi, kihelyezett ülésén tárgyalt a műszaki felsőoktatás jövőjéről és kezdeményezett egyeztetéseket a fehérvári képzések megtartása, szélesítése érdekében. Mindezek eredményeként született meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Óbudai Egyetem és Székesfehérvár Önkormányzata között egy háromoldalú elvi megállapodás, amely rögzíti az Alba Regia Műszaki Kar létrejöttét is.
A Kormány a székesfehérvári műszaki felsőoktatás fejlesztéséről hozott 1139/2014. (III. 14.) számú határozata értelmében létrejön az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Főiskolai Kara, az intézmény Alba Regia Egyetemi Központja és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kara egyesülésével.
Április 22-én Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának dísztermében került sor a „Műszaki felsőoktatás Székesfehérváron” című szakmai fórumra, melyre meghívást kaptak a városban és a környező településeken működő vállalkozások vezető munkatársai. Az Óbudai Egyetem képviseletében a találkozón megjelent Prof. Dr. Fodor János kinevezett rektor, Dr. Gáti József kancellár, Dr. Nádai László rektorhelyettes, valamint Dr. Györök György, az AREK főigazgatója. A Geoinformatikai Kart Dr. Busics György mb. dékán képviselte.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester bevezetőjében kiemelte: „Az elsődleges cél számunkra a Geoinformatikai Kar városban tartása volt, de ezt a problémát úgy szerettük volna megoldani, hogy az egyéb, felsőoktatással kapcsolatos elképzeléseket is előre vigyük... Döntés született arról, hogy az Óbudai Egyetem bázisán jöjjön létre az Alba Regia Műszaki Kar. A meglévő képzések erősítésében és az újak 2015. szeptember 1-jével történő indításában az Önkormányzatnak, az Óbudai Egyetemnek és a jelenlévő cégeknek is fontos szerepük lesz. Abban bízom, hogy 10-15 év múlva azt tudják majd megállapítani, hogy Székesfehérvár a műszaki felsőoktatás erősítéséhez kapott támogatást és bizalmat megszolgálta.”
Prof. Dr. Fodor János az egyetemet, illetve a keretében Székesfehérváron létesítendő műszaki képzéseket, illetve az együttműködési lehetőségeket mutatta be a résztvevőknek prezentációjában. Ismertette, hogy a városban és vonzáskörzetében működő gazdasági és munkaerő-piaci szükségletekhez, a város elvárásaihoz igazodva a gépész-, a mechatronikai-, az informatikai- és a villamosmérnöki alapképzés erősítése, fejlesztése a cél.
„A megújuló fehérvári műszaki felsőoktatás háttérintézményét adja majd az Óbudai Egyetem. Amikor a GEO Kari Tanácsa úgy döntött, hogy szeretne kiválni és az Óbudai Egyetemhez csatlakozni, ezt mi örömmel fogadtuk. Időközben több egyeztetés zajlott, míg bejelentésre került az a kormányhatározat, amelyben a kormány egyetért a műszaki felsőoktatás ilyen irányú továbbfejlesztésével és az Alba Regia Műszaki Kar létrehozásával. Május 15-ig kell áttekinteni az elhelyezés és működés jövőbeni feltételeit, majd meg kell történnie az átadás-átvételnek és július 1-jével létre kell jönnie az Alba Regia Műszaki Karnak.” – emelte ki Fodor János.
„Az Óbudai Egyetem és a Geoinformatikai Kar is megtartja az eddigi alap- és mesterszakokat. Ezek mellett indítunk gépészmérnöki és mechatronikai mérnöki alapképzést Székesfehérváron. Igazodva a felsőoktatásra vonatkozó jogszabályokhoz, a jövőben itt induló képzés attól lesz fehérvári, hogy Székesfehérváron folyik majd, és a fehérvári kar önálló diplomakiadási jogot kap. Ami a duális képzést illeti, előkészítés alatt van a nemzeti felsőoktatási törvény módosítása, amelybe már bekerül ezen képzési forma, a kooperatív képzés pedig már most is gyakorlat. Szoros együttműködésre van szükség a jövőben, hogy ösztönözzük a jelentkezéseket...” – hangsúlyozta Fodor János.
A találkozó másik témája a duális képzés kecskeméti példának a megismerése volt. Mint dr. Cser-Palkovics András kiemelte: „Vannak hagyományai Székesfehérváron is a duális oktatásnak, de nem abban a kidolgozott formában, amely az ipar és a felsőoktatás vonatkozásában Kecskeméten kialakult. Ezért kértük őket tapasztalataik bemutatására.”
A polgármester meghívására Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármester, Dr. Ailer Piroska rektor, valamint Prof. Dr. Belina Károly, a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kar dékánja érkezett Kecskemétről.
Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármester előadásában elhangzott: „Alulról jövő szerveződéssel maguk a vállalatvezetők igényelték az egyeztetést, így jött létre az Alföldi Iparfejlesztési Nonprofit Közhasznú Kft., amelynek a gazdasági élet szereplőinek érdekképviseletét ellátók, valamint az Önkormányzat és a Főiskola is tagjai. Ennek következő lépéseként klaszterek jöttek létre. Ma Kecskeméten három akkreditált klaszter működik, több mint 100 céget összefogva. Az elsődleges probléma a szakképzett munkaerő hiánya volt, így felmértük a cégeknél, hogy milyen típusú szakiskolai képzésekre van szükségük. Két olyan szakmát találtunk, amelyeket pluszban be kellett vezetniük.”
Kecskemét alpolgármestere beszámolt arról is, hogy jelenleg 22 céggel működnek együtt, fő vállalati partnerük a Knorr-Bremse és a Mercedes-Benz. Velük együttműködve dolgozták ki német példa alapján a duális képzés rendszerét is.
A találkozó további részében gyakorlati kérdések kerültek szóba, melyekből kiderült, hogy nemcsak az intézmények, hanem a cégek részéről is kedvező a gyakorlatorientált képzési rendszer fogadtatása. Székesfehérvár polgármesterének kezdeményezésére a jelenlévők megállapodtak abban, hogy a kar alapításával kapcsolatos feladatok után a duális oktatási modell kialakításáról újabb találkozót hívnak össze.