Immár ötödik alkalommal került sor 2014. április 17-én az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a CLOOS Szimpóziumra, mely alapjait Makk Piroska, a CROWN International Kft. ügyvezetője és Dr. Rudas Imre rektor által 2009-ben aláírt együttműködési szerződés teremtette meg.
Az egész napos rendezvényt annak házigazdája, Dr. Gáti József, az Óbudai Egyetem kancellárja, a Magyar Hegesztési Egyesület elnöke nyitotta meg, majd Makk Piroska tulajdonos ügyvezető köszöntötte a szépszámú megjelentet.
A bevezető előadásban Dr. Gáti József az intézmény történelméhez kapcsolódó évfordulókról emlékezett meg a „135 év az oktatás szolgálatában” című előadásában. Kiemelte Eötvös Józsefet és Dr. Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszterek szerepét a középfokú ipariskolák megteremtésében.
Hangsúlyozta, hogy a 135 évvel ezelőtti eseményt számos, oktatástörténeti szempontból meghatározó korszak követte, melyek a jogutód mai Óbudai Egyetem históriájának neves történelmi dátumait jelentik ez évben, így
- a Hauszmann Alajos tervezte Népszínház utcai épületegyüttes átadásának 125. esztendejét,
- a Bánki Donát Kar névadásának 60. évét,
- a Mechanikai Technológia Tanszék alapításának 50. évfordulóját,
- a jogelőd Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola alapításának 45. évét,
- a névadó, Bánki Donát születésének 155. évét,
- az integrált Budapesti Műszaki Főiskola létesítésének 15. esztendejét,
- az Óbudai Egyetem alapításának 5. évfordulóját.
Eredeti képekkel gazdagon illusztrált előadásában ezen jeles évfordulókról adott áttekintést, felvillantva az intézménytörténet hegesztéshez kapcsolódó vonatkozásait is.
Kristóf Csaba a Magyar Hegesztési Egyesület alelnöke „MIG/MAG eljárásváltozat kiválasztásának szempontjai” címmel megtartott előadásának bevezetőjében utalt arra, hogy a témakör kapcsolódik a MAHEG mesterkurzus sorozatának korábbi programjához. Megerősítette, hogy a korszerű hegesztő berendezésekhez kínált eljárásváltozatok közötti eligazodást segíti, ha meg tudjuk ítélni az egyes megoldások hatását az anyagátmenetre és a varratképzésre. Az előadás bemutatja az eljárásváltozatok osztályozására alkalmas rendszereket, és kísérletet tett a CLOOS kínálatában szereplő eljárásváltozatok besorolására.
Jan Pitzer a németországi CLOOS cég képviseletében a „Korszerű hegesztési eljárások és robottechnika a gyakorlatban” címmel tartott előadást, melyet Timcsák István, a Crown International Kft. kereskedelmi igazgató tolmácsolásában követhettek a résztvevők.
Előadásában hangsúlyozta, hogy a korszerű hegesztési eljárások egyre jobb minőségű varratképzést tesznek lehetővé, mely az igényes termékek készítésénél elengedhetetlen és jelentős versenyelőnyt jelent a korábbi eljárásokkal szemben. Képekkel, gyakorlati tapasztalatokkal mutatta be, hogy e területen is egyre nagyobb teret nyer az automatizálás és robottechnika, mely a termelés növekedésén túl elérhetővé, lehetővé teszi az eddig nehezen hegeszthető alkatrészek gazdaságos gyártását.
Dr. Dulin László nemzetközi hegesztőmérnök „A technológia, a gépesítés és a készülék rendszerszemléletű tervezése” címmel tartotta meg előadását. Az ismertetés központi gondolatát jelentette az a felismerés, hogy a gépesítés, és ezzel együtt a hegesztő készülékek nem tervezhetők hegesztőmérnöki ismeretek nélkül, ugyanakkor a jó megoldáshoz egy sor olyan ismeret is szükséges, amelyekkel a hegesztő mérnök általában nem rendelkezik. Az előadás ipari példákat követve mutatta be a legfontosabb teendőket, a hegesztés, a gyártás, a gépesített gyártórendszer elemeinek tervezését.
Steinbach Ágoston Crown International Kft. projekt menedzsere „DL-Weld-Trainer virtuális hegesztőszimulátor” című, képekkel gazdagon illusztrált előadása egy új lehetőséget mutatott be a gyakorlati hegesztőképzésben.
Részletesen ismertette, hogy a hegesztőképző szimulátor biztosítja a tanulóknak, hogy a pisztolyvezetés motorikus mozgásait elsajátíthassák, biztosítja a minősített hegesztőknek, hogy egy valós hegesztési feladat különleges varratainak hegesztését virtuális körülmények között, a valós munkadarabon, a valós varrat „képén” gyakorolhassák. A szimulátor alkalmas acél és alumínium alapanyagokon történő gyakorlásra, mellyel idő és költségmegtakarítás mellett elkerülhető a nagymennyiségű „hulladékgyártás” a hegesztők kiképzésekor – hangsúlyozta az előadó.
A délelőtti program zárásaként Makk Piroska köszöntötte a 60. születésnapjához közelgő Gáti Józsefet, akinek megköszönte a szakmai együttműködést, a szimpóziumok szervezésében és lebonyolításában való közreműködését.
A Crown International Kft. meghívására elfogyasztott ebédet gyakorlati bemutatók követték, melynek keretében a DL-Weld-Trainer hegesztőszimulátor bemutatására az előadóteremben, a robotbemutatóra az ÓE-Cloos robotlaborban, az előtérben pedig a Loctite kerámiaspray ismertetésre került sor.
Timcsák István, a Crown International Kft. kereskedelmi igazgatója a 2013-ban Magyarországon megvalósult Cloos robot-alkalmazásokat ismertette. Az egész napos szakmai rendezvény a CROWN International Kft. ajándéksorsolásával zárult.