Az Óbudai Egyetemen ünnepélyes keretek között november 20-án sor került a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ (BARK) megnyitójára. A rendezvényt számos hazai és külföldi robotikai szakember tisztelte meg jelenlétével.
A Kiscelli utcában található központ az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ keretein belül működik, feladatai közé tartozik az egységes egyetemi robotfejlesztés, kutatás oktatás koncepciójának kialakítása, a karokkal, egyetemi központokkal közös fejlesztések, kutatások kialakítása és megvalósítása.
A vendégeket Prof. Dr. Fodor János általános rektorhelyettes köszöntötte, majd Prof. Dr. Rudas Imre rektor vette át a szót. Köszöntőjében Rudyard Kipling szavait idézte a Dzsungel könyvéből, a farkaskölykök bemutatási szertartásához kapcsolódóan: „Look well!”, azaz „Nézzétek meg jól!”, utalva a központban rejlő lehetőségekre.
A névadó, Prof. Bejczy Antal, a világhírű kutató üdvözletének átadása után Rudas Imre röviden bemutatta a központ vezetőségét és dolgozóit, illetve a tíz tagból álló nemzetközi tanácsadó testületet. A testület tiszteletbeli elnöke, Dr. Oussama Khatib, a Stanford Egyetem professzora üzenetében külön köszöntötte az egybegyűlteket.
A megnyitó beszédek után Dr. Haidegger Tamás, a központ igazgatóhelyettese ismertette az intézmény rövid- és hosszú távú céljait, kitérve a jövő robotikai kutatásaiban rejlő lehetőségekre, a robot labor jelenlegi és tervezett felszereltségére, majd röviden bemutatta a központ négy kutatási főirányát: a felhő alapú-, alkalmazott- és sebészrobotikai, illetve teleoperációs kutatási területeket.
Dr. Kovács Levente, az élettani folyamatok szabályzásával foglalkozó kutatócsoport vezetője, a Neumann János Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese ismertette a kutatócsoport eddigi eredményeit és jövőbeli terveit. Dr. Molnár András, a Neumann Kar dékánja röviden bemutatta az egyetem által fejlesztett robotrepülőt és a hozzá tartozó számítógépes infrastruktúrát, az AERObotot.
A megnyitó után a resztvevőknek lehetősége nyílt a központ robot laborjában előkészített demonstrációk megtekintésére. Galambos Péter, az MTA SZTAKI munkatársa mutatta be a VirCA rendszert, mely egy moduláris, 3D internet alapú interaktív virtuális környezet. A VirCA robotok és egyéb eszközök kollaboratív manipulációját teszi lehetővé. Az ünnepséget Takács Bence, a központ legfiatalabb tajga zárta a nagy sikerű Rubik-kocka kirakó szerkezetének bemutatásával.
A BARK központ az Európai Robotikai Társaság (EURobotics aisbl) által szervezett EU Robotikai Hét program keretében november 28-án nyílt nap keretében a nagyközönség számára is bemutatta is az iRobottechnikai Központot.