Hat év után ismét világbajnokot ünnepelhet a magyar vívósport, a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Szényi Péter összeállítású magyar férfipárbajtőr-válogatott 42-38-ra verte Ukrajnát a budapesti vb döntőjében. Utoljára 2007-ben volt magyar világbajnoka a vívósportnak, akkor Kulcsár Krisztián párbajtőrben nyert aranyat, de győzött a Decsi Tamás, Lontay Balázs, Nemcsik Zsolt, Szilágyi Áron összetételű férfikardcsapat is.
A fináléban csak az első tusnál vezettek az ukránok, onnantól kezdve végig a magyaroknál volt az előny, Boczkó, Imre és Rédli is koncentráltan vívott, ennek eredményeként a magyar csapat 42-38-ra győzött, ezzel 12 év elteltével ismét megszerezte az aranyat.
Ez volt a hetedik magyar vb-arany a férfi párbajtőrözők csapatversenyében. Korábban 1959-ben, 1970-ben, 1971-ben, 1978-ban, 1998-ban és 2001-ben állhatott a dobogó tetejére magyar együttes.
Az Óbudai Egyetem polgárai figyelemmel kísérték a vívó világbajnokság eseményeit, napra kész információkkal rendelkeztek az eredményekről. Külön örömöt jelentett, hogy az aranyérmet szerzett magyar férfi párbajtőr csapat tagjai között versenyzett intézményünk két hallgatója, Rédli András és Szényi Péter. Ez alkalommal Rédli Andrással beszélgetünk.
Kedves András!
Először is gratulálunk az idei vívó világbajnokságon elért eredményedhez! Az előzményeket ismerve, mondhatjuk, hogy a 2013-as év jól kezdődött számodra. Mit jelent ez a világbajnoki siker?
Köszönöm! Igen, hál’ Isten az egész szezon során, úgy érzem, hogy jól teljesítettem és jöttek az eredmények is. Év elején Legnanoban bronzérmet szereztem egyéniben aztán sorra a legjobb 16-ba kerültem, ami 200-250 indulónál értékes eredménynek számít, majd a zágrábi EB-n döntős voltam és ezek mellett a csapaton is végig vívtam és mindenhol érmesek voltunk, Európa-bajnoki ezüstérmet is nyertünk. A budapesti VB-n egyéniben szintén 16-ban voltam, a csapat aranyérme azonban mindenképpen a pont az „i” betűn. Nagyon boldogok és büszkék vagyunk.
Egy sportoló életében ritka, de én úgy gondolom, az egyik legszebb dolog, ha hazai pályán lehet világbajnok. Mennyiben volt más érzés itthon küzdeni, nyerni?
Rendkívül inspiráló volt hazai pályán pástra lépni. Az első pár tusnál még éreztem magamon a megilletődöttséget, de hamar átlendültem és minden percét élveztem a vívásnak. Szerencsére jól ment a vívás, így magaménak éreztem a 3500 magyar szurkoló szeretetét és buzdítását. Csodálatos, felejthetetlen érzés volt…Az Óbudai Egyetem két hallgatója a világbajnok csapat tagja, ez nem túl gyakori. Ráadásul mindketten Universiade bajnokok is vagytok (egyéniben András 2007-ben Bangkokban, Péter 2011-ben a kínai Shenzenben). Megítélésed szerint jelentett-e számotokra többletet ez a közös érdeklődéshez fűződő kapcsolat?
A magam nevében tudom azt mondani, hogy egy sportoló életében különösen fontos, hogy több lábon álljon és képezze magát, amíg lehet. Illetve fontos, hogy az edzések között értelmes elfoglaltságot keressen és pallérozza az elméjét, hiszen a vívás – magas szinten – fejben dől el. Erre kiváló lehetőséget és fórumot biztosít az Óbudai Egyetem.
Világbajnoki arany, változtatott-e a sportág népszerűségén?
Mindenféleképpen. Leginkább egyébként azért mert hazai rendezésű VB-t láthatott a nagyérdemű. A médiában való szereplés – komoly értékekkel és eredményekkel – közelebb hozza a nézőt és a sportolót. Bízom benne, hogy a sikeres világbajnokság után több gyerek választja majd a vívást, több felnőtt érdeklődik majd, és több vállalkozás, üzletember invesztál majd a sportágunkba. Azt gondolom, aki látta a közvetítéseket, vagy kilátogatott a Syma-csarnokba, annak tetszett, amit látott.
Már nem lep meg minket, hogy nem csak a sportban érsz el kiváló eredményeket, de igen kitartó vagy a tanulásban is. Hányadik diplomád megszerzésén dolgozol?
Harmadik és negyedik. Végzős vagyok a Trefort Ágoston Mérnökpedagógiai Központban az okleveles mérnöktanár MA szakon, illetve több-kevesebb sikerrel és energiával csinálgatom a Keleti Károly Gazdasági Karon a vállalkozásfejlesztő-közgazdász MA diplomámat.
Hogyan tudtad a sportolói és egyetemi hallgatói tevékenységedet úgy összeegyeztetni, hogy ne menjen egyik a másik rovására?
Megmondom őszintén, hogy nem a mintatanterv szerint haladok a tanulmányaimmal, azaz vannak csúszásaim. Ugyanakkor, mint már említettem fontosnak tartom, hogy tanuljak és intelligens közösségben képezzem magam. Szeretném megragadni az alkalmat és megköszönni az egyetem vezetésének és tanárainak a segítséget és a szurkolást! Közös siker a világbajnoki arany!
Mik a további terveid a sport és a tanulás terén?
Európa-bajnok és világbajnok vagyok, az olimpiai aranyérem hiányzik még, azt szeretném megszerezni, illetve ezzel párhuzamosan szeretném eredményesen befejezni a tanulmányaimat az Óbudai Egyetemen.
Utolsó kérdés: Rió???
Aranyérem. Aztán megismételni ezt 2020-ban is…
Köszönöm a beszélgetést!