Az Emlékkonferencia a Jánossy Ferenc Szakkollégium hagyományos, de mégis rendhagyó rendezvénye, melynek célja a tanulmányokon túli kutatást végző hallgatók számára publikációs, előadói lehetőség biztosítása tudományos konferencia keretében.
A szakkollégium a névadó előtt tisztelegve Jánossy Ferenc halálának évfordulója alkalmából, idén március 9-én rendezi a konferenciáját az egyetem Józsefvárosban lévő Kampuszán, a Tavaszmező utcai TG. épületben. Az interdiszciplináris szakmai fórum keretében találkozási és kapcsolattartási lehetőséget biztosítanak a tudományos munkában és önképzésben motivált és alkotó hallgatók, főként szakkollégisták számára. E fórum eleget tesz a szakmai elvárásokon túl a szakkollégiumi mozgalom egyik alapvető filozófiájának, a társadalmi érzékenységnek is, mely utóbbi a konferencia „Polgárok európai éve” című kiemelt témájának kiválasztásában is megmutatkozik.
Az emlékkonferencia plenáris ülése a témát szakértői előadásokkal járja körül, a tematikus szekciós sávok pedig multidiszciplináris hallgatói előadásokból épülnek fel.
A plenáris előadások egy logikai szál köré összpontosulnak. Az Európai Uniót megelőző európai egységtörekvési eszmékről szóló előadást követően az Unió alapokmányairól, nagy rendszereiről lesz szó. A nemzetközi együttműködés maga után vonja az eltérő jogi rendszerek integrálását, összehangolását, ami sorozatos jogharmonizációs problémákat eredményez, melyen a harmadik előadás vezet keresztül. Az EU gazdasági és jogi rendszerének felvázolása után működésüket és a tagállamokra gyakorolt hatásukat követhetik nyomon az érdeklődők a jelenkor kihívásainak tükrében; így végül e hatások Magyarországot érintő szociológiai vetületei is megismerhetőek. Az Unió rendszerének és hatásainak tisztázását követően az Uniós együttműködés jövőjébe, az egységet veszélyeztető tényezőkbe enged betekintést az ötödik előadás, mely a jövőt érintő lehetséges scenario-kat mutatja be.
Nyitó Plenáris Ülés előadásai
- Dr. Molnár Máté (ÓE, egyetemi docens):
„Az 1000 éves álom” – Európai egységtörekvések a történelemben - Prof. Dr. Losoncz Miklós (BME, kutató professzor):
„Az európai integráció belső és külső hajtóerői” – Európai Unió rendszerei: mit is jelent Maastricht? ~ hogyan működik, fejlődik az Unió - Prof. emer. Dr. Sárközy Tamás (BME, Professor Emeritus):
„Európai jog – magyar jog. Felette – mellette? – És ha ütközik?” - Dr. Artner Annamária (MTA-VGI tudományos főmunkatárs; ZSKF, főiskolai tanár):
„Kinek az Európája?” - Prof. Dr. Balázs Péter (CEU, professzor, volt külügyminiszter):
„A Cameron-beszéd – Az EU-integráció jövője?”
További információk elérhetők a www.jfszk.hu honlapon.