Az Óbudai Egyetemen november 5-én Dr. Gáti József kancellár köszöntőjével kezdődött a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó egyetemi programsorozat. A rendezvénysorozattal az egyetem célja, hogy népszerűsítse a tudományos kutatómunkát, bemutassa eredményeit, továbbá mindenki számára közérthetővé tegye a kutatás és az oktatás összhangjának jelentőségét.
Az ünnepség elnökségében foglalt helyet Dr. Lengyel Györgyi, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára, Dr. Czitán Gábor, a TÜV Rheiland InterCert Kft. vezérigazgatója, az egyetem Gazdasági Tanácsának elnöke, Dr. Rudas Imre professzor, az Óbudai Egyetem rektora.
Rudas Imre hazai és külföldi vendégeket köszöntő szavait követően bemutatásra került a hazai innovatív alkotók – így Neumann János, Pulitzer József, Bíró László, Rubik Ernő, Galamb József, Anisits Ferenc és társai – hallhatatlan munkáit bemutató angol nyelvű film.
Rudas professzor a „Hungarians in History of Science” című prezentációjával állított emléket a nemzetközi élet jelentős tudományos személyiségeinek, nemzetünk kiemelkedő tudósainak, Nobel-díjas alkotóinknak. Miközben ismertette a Magyar Tudomány Ünnepéről szóló 2003. évi XCIII. törvényt, mely, majd az ez évi, „Felfedező tudomány” témakörhöz kapcsolódva idézte az MTA honlapját: "Idén a tudomány azon felismerései és felfedezései mutatkoznak meg, amelyek eredetien újat, az emberi tudást bővítő eredményeket hoznak…”
Majd így folytatta: „Amit láttunk, amit a tudománytörténetből tudunk, annak alapján nyugodtan állíthatom, van mire büszkék lennünk. A magyarok meghatározó szerepet játszottak a felfedező tudományban. A magyar talentum, a magyar tehetség nemzetközi szinten magasra értékelt, tudósainkról, eredményeikről az egész világ elismerően beszél… A mai alkalommal emlékezzünk meg Rácz tanár úrról a fasori gimnázium méltán világhírű matematika tanáráról. Az apropót az is adta, hogy tanévnyitó ünnepségünkön Honorary Professor-i címet kapott Keith Heipel professzor, a Kanadai Tudományos Akadémia megválasztott elnöke, aki azért jött egy nappal korábban, hogy a fasori gimnáziumot meglátogassa, és tisztelegjen Rácz tanár úr, Neumann János, Wigner Jenő és Harsányi János tanárának emléke előtt.”
Rudas Imre megnyitó szavait a következőkkel zárta: „A Magyar Tudomány Ünnepe arra is alkalmat teremt, hogy az ünnepségsorozat részeként szervezett tudományos rendezvényeinken hazai és nemzetközi közegben eredményeink megmérettessenek. Örömmel jelentem be, hogy november 23-ával, az Egyetem Napjával bezárólag nyolc tudományos konferenciára kerül sor, lefedve az egyetem teljes kutatási tevékenységét. Ezt egészíti ki a Tudományos Diákköri Konferencia, amely a hallgatói kiválóság, a hallgatói eredmények bemutatásának színhelye. Bízom benne, hogy a rendezvények sikere tovább erősíti egyetemünk hazai és nemzetközi megítélését, a megnyitó utáni tiszteletbeli doktori avatással pedig a tudományos élet újabb három kiemelkedő képviselője fémjelzi egyetemünket.”
Dr. Lengyel Györgyi közigazgatási államtitkár üdvözlő szavait szintén visszaemlékezéssel kezdte: „Gróf Széchenyi István életművének emlékezete minden magyar ember számára ismert, híres szavai azonban a mai napon nyertek valódi értelmet: „Nekem itt szavam nincs. Nem vagyok tagja a követek házának. De birtokos vagyok; és feláll oly intézet, mely a magyar nyelvet kifejtse, mely avval segítse elő honosaink magyar nevelését. Jószágomnak egy évi jövedelmét feláldozom reá.” 1825. november 3-án ezen szavakkal ajánlotta fel birtokainak egy évi jövedelmét Magyar Tudós Társaság alapítására a legnagyobb magyar, amellyel lehetővé tette a későbbi Magyar Tudományos Akadémia létrehozását.”
Napjainkhoz kapcsolódva az államtitkár asszony a következőket fogalmazta meg: „Az Óbudai Egyetem küldetésnyilatkozatának központi gondolata „Pro Scientia et Futuro”, azaz a tudományért és jövőért munkálkodni bizton szavatolva, hogy a magyar tudománynak nem csak dicső múltja volt és jelene van, hanem reményteli jövője is, amelyért minden érdekelt kész tenni és nem fél áldozatot hozni. Önök egy új generáció, egy új korszak letéteményesei. Nagy elődök nyomdokain járnak, követhetik útjukat a megismerés és a szellem végtelen birodalmában. Ám dönthetnek úgy is, hogy „elhagyják a biztos kikötőt” és kimerészkednek hajójukkal a nyílt vízre. Tudják jól, „nagy dolgok akkor születtek, ha bátrak voltak, akik mertek”. Kísérletezzenek, vegyenek és vállaljanak részt alapkutatásokban, hogy publikációikkal az emberiség tudományos ismeretanyaga bővülhessen és az elért eredmények által – előre nem látható módon – hazájuk, Magyarország és világ javát szolgálhassák.”
Dr. Lengyel Györgyi ünnepi köszöntőjét az alábbi gondolatokkal zárta: „Nem csak Szentágothait ünnepli a világ 2012-ben, Szent-Györgyi Albert emlékév is az idei. Márciusban 80 éve, hogy Szent-Györgyi Albert bejelentette: „megtaláltuk a C- Vitamint”. Ezt és Szent-Györgyi 75 éve elnyert Nobel-díját ünnepelte hazánk másik rangos egyeteme, a Szegedi Tudomány Egyetem március 22-25. közötti nemzetközi konferenciáján, amelyre kilenc ma elő Nobel-díjas tudóst hívtak vendégül. Szent-Györgyi életműve is méltán példázza, aki magyarországi kutatásaival érdemelte ki a legrangosabb tudományos elismerést, a Nobel-díjat – hogy Magyarországon végzett kutató munkával a tudományos világ élvonalába lehet kerülni. Vegyenek most példát és nézzenek azokra a tudósokra, akiknek a mai napon egyetemük „Doctor Honoris Causa” kitüntető címet adományoz: Bejczy Antal, Oussama Khatib és Ralf Wilde.”
Az ünnepi megnyitó alkalmat adott a Szenátus által alapított, az egyetem oktatói és kutatói kiemelkedő tudományos eredményei, publikációs tevékenysége, valamint a hazai és nemzetközi tudományos életben betöltött szerepének elismerésére szolgáló „Az év kutatója”, valamint az „Az év fiatal kutatója” díjak átadására is. „Az év kutatója” díjat megosztva Dr. Rövid András, a Neumann János Informatikai Kar Alkalmazott Matematika Intézet egyetemi docense, intézetigazgató-helyettese, valamint Dr. Czifra Árpád, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézetének egyetemi docense kapta. „Az év fiatal kutatója” díjat dr. Lazányi Kornélia, a Keleti Károly Gazdasági Kar Szervezési és Vezetési Intézetének adjunktusa vehette át.
Rövid András kutatási tevékenysége a digitális képfeldolgozás alkalmazására, valamint a gépi látáson alapuló 3D-s felületek mérésére és rekonstrukciójára szolgáló módszerek fejlesztésére irányul. Ezen eljárások alkalmazására került sor a Suzuki Research & Development Center-rel kialakított együttműködésben, melynek célja a töréstesztek során deformált járműkabin valós idejű térbeli rekonstrukciójának megvalósítása. Tudományos eredményeit 97 publikációban foglalta össze, ebből 12 az elmúlt évben jelent meg, és kiemelkedő a korábbi dolgozataira vonatkozó 2011-es, 39 tételt bemutató hivatkozási listája.
Czifra Árpád munkássága a felület minőséggel, a felület mikrotopográfiájával és a kopási jelenségekkel kapcsolatos területekre irányul. Eredményesen vezette csoportos kutatói pályázata keretében a „Működéshez optimált mikrotopográfiák tervezése és gyártása” című kutatási projektet, de OTKA és EU 6-os pályázatok megvalósításában is részt vesz. Kutatói tevékenysége mellett oktatási teljesítménye is kiemelkedő, előadásokat tart az MSc és a PhD képzésben. Összesen 60 dolgozatot publikált, melyek közül 11 az elmúlt évben jelent meg. A 2011-es dolgozatokból kettő elsőszerzős publikációja impakt faktoros folyóiratban jelent meg, összesen 2,394-es IF értéket képviselve. A korábban publikált kutatási eredményeire 2011-ben 8 független hivatkozást kapott.
Az év fiatal kutatója díjat dr. Lazányi Kornélia, a Keleti Károly Gazdasági Kar Szervezési és Vezetési Intézetének adjunktusa kapta, aki a mai Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett diplomát, majd a Gazdálkodástani Doktori Iskolájában sikerrel védte meg a „Az érzelmi munkát befolyásoló tényezők” című PhD dolgozatát. 2011-ben 13 – többségében önállóan jegyzett – publikációt készített főleg szervezeti magatartással kapcsolatos témakörben. Ugyanebben az évben korábbi dolgozataira három független hivatkozást kapott. Szakmai és közéleti tevékenysége is példamutató, több szakmai szervezetnek tagja, a Magyar Rákellenes Liga Hajdú-Bihar megyei tagszervezetének pszichoedukációs felelőse és előadója, 2012-től vezetője. A Debreceni Egyetemen PhD képzésében oktatóként vesz részt. Gratulálunk a kitüntetetteknek!