A Magyar Műszaki Értelmiség Napja rendezvénysorozat keretében a MTESZ Fejér Megyei Szervezetével társszervezésben 2012. június 5-én, kedden 14 órai kezdettel került megrendezésre az „Innováció Napja” Székesfehérvárott, az Alba Regia Egyetemi Központban.
Dr. Györök György főigazgató a nap házigazdájaként megnyitójában kiemelte, hogy a Magyar Műszaki Értelmiség Napja a magyar mérnöktársadalom immár hagyományos rendezvénye, amely az idén hatodik alkalommal kerül megszervezésre. Székesfehérváron külön jelentőséggel bír ez a kezdeményezés, hiszen az Alba Regia Egyetemi Központ több mint negyven éve képviseli a műszaki felsőoktatást a régióban, és kiemelten jó viszonyt ápol a gazdasági szféra képviselőivel. Az Óbudai Egyetem célja ezen jó kapcsolatok továbbfejlesztése, hiszen a rendezvény jelmondata: „Műszaki értelmiség ‒ együtt a jövőért. Tudomány ‒ oktatás – gazdaság”.
Ezt a gondolatot folytatta Dr. Veress Gábor, a MTESZ elnöke „A műszaki értelmiség helye és felelőssége” című előadásában, amelyben kitért a fiatalok természettudományos és matematikai alapműveltsége, valamint az idegen nyelvismeret területén kialakult hiányosságaira, a gyakorlatorientált műszaki képzés szükségességére, valamint a munkaerőpiac által állított követelményekre.
Dr. Tóth Mihály szakmai előadásában az internetes telekommunikáció biztonságáról beszélt. Gyorsan változó informatikai világunkban az egyre nagyobb teljesítményű számítógépek új kihívásokat jelentenek a titkosítás területén. Új matematikai módszerek alkalmazásával biztosítható a megfelelő szintű adatbiztonság.
Balla Károly, a MTESZ Fejér Megyei Szervezetének tiszteletbeli elnöke és Dr. Lőrincz Sándor K+F Kft. ügyvezetője, a MTESZ Fejér Megyei Szervezetének alelnöke „Megújuló energetikai tervezőrendszer kifejlesztése és széles körű elterjesztése” címmel tartottak előadást. A bemutatott projekt célja a megújuló energiaforrásokon alapuló technikák bevezetését támogató tervező rendszer kifejlesztése, amely nemcsak műszaki, hanem gazdasági szempontból is segíti az ilyen rendszerek tervezését és a beruházások lebonyolítását.
Dr. Seebauer Márta, az AREK főigazgató-helyettese az Alba Regia Egyetemi Központban folyó kutatási munkákról és K+F projektekről számolt be. Felhívta a figyelmet az innovációs ciklus idejének radikális csökkenésére, a felsőoktatási intézmények szerepének növekedésére. Az AREK tehetséggondozási programjának keretében a hallgatók is részt vehetnek a kutatási projektekben. A TÁMOP 4.2.2./B pályázat támogatásával hazai és külföldi konferenciákon való részvételük is biztosított.
Az Óbudai Egyetem által támogatott 2011. évi csoportos kutatási pályázat keretében indított nagy számításigényű feladatok matematikai modellezése témában a Hidrofilt Kft-vel végzett közös kutatási projekt eredményéről számolt be Ivanics Péter mérnök informatikus hallgató „Gyógyszergyári szennyvíz kezelésének számítógépes vezérlése” című előadásában.
A szakmai nap zárásaként az aulában a meghívott vendégek poszter kiállítást, valamint bemutatókat tekinthettek meg oktatói és hallgatói projektekből. Kiállításra került a Hunveyor-4 bemutató űrszonda, a félév során fejlesztett távvezérelt és focizó robotok, Stirling motorok, 3D grafikai alkalmazások, valamint az AREK végzett hallgatóinak köréből a sikeres vállalkozókat bemutató kisfilm.
Reméljük, hogy a Magyar Műszaki Értelmiség Napja rendezvénysorozat eléri a célját, és megfelelő figyelmet irányít a műszaki és természettudományos képzés területére, a mérnöki szakma elismertségének növelésére, valamint elősegíti a felsőoktatási intézmények és a gazdasági szféra szorosabb együttműködését.