A Gépipari Tudományos Egyesület 2012. április 21-én megtartott XLIII. Küldöttközgyűlése Dr. Kovács Mihályt, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai kar docensét az egyesület nagydíjával, Bánki Donát Díjjal tüntette ki.
Dr. Kovács Mihály nemzetközi hegesztőmérnök, az Anyag- és Alakítástechnológia Szakcsoport vezetője 1967-ben végzett a BME gépészmérnöki karán, mint gépgyártástechnológus gépészmérnök, gépészmérnök-tanár. Tanulmányait követően a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskolára került tanársegédnek. 1970-ben a német ZIS-ben, majd 1971-ben a BME-n hegesztő szakmérnöki oklevelet szerzett. Főiskolára kerülését követően hamar bekapcsolódott a GTE munkájába, megalakította a Fiatal Hegesztő Szakemberek Fórumát. Hosszú időn keresztül tagja volt a GTE Hegesztési szakosztály vezetőségének. A védőgázos ívhegesztés hazai megismertetésében vezetésével jelentős szerepet vállalt a Bánki Mechanikai Technológia Tanszéke a GTE-vel és a Fémipari Kutató Intézettel közösen szervezett nagysikerű tanfolyamaival. Irányításával és közreműködésével 1971-től 1998-ig közel 55 tanfolyamon képeztek ki mintegy 1700 hegesztő műszaki szakembert. Szervezője és elindítója volt a hazai nemzetközi hegesztőtechnológus és hegesztőspecialista képzésnek. Jelentős szerepet vállalt a nemzetközi hegesztőmérnöki képzés akkreditálásában és elindításában az Óbudai Egyetemen.
Az 1980-ben „Vékony titánlemezek korszerű és gazdaságos hegesztéstechnológiája” témában megszerzett doktorija után ösztöndíjasként Svájc legnagyobb anyagvizsgáló intézetében, az EMPÁ-ban, majd az Ulmi Főiskolán megszerzett tapasztalatait használta fel mind a képzésben, mind pedig a szakkönyvek írásában. 34 szakkönyve, közép- és felsőszintű jegyzete, 90 publikációja mutatja szakmai elkötelezettségét. Kezdettől fogva részt vett az MHtE különböző testületeiben, az MHtE által szervezett képzésekben alapfokútól a hegesztőtechnológusig mint oktató, továbbá mint fémhegesztő vizsgabiztos, fémhegesztő tanúsító személy. Kovács Mihály a hegesztő szakemberképzés egyik kiemelkedő, emblematikus hazai egyénisége.
Széleskörű szakmai testületi, egyesületi tagságsága révén folyamatosan részese volt a hegesztés szakterület alakításának, így:
- Magyar Tudományos Akadémia Anyagtudományi és Technológiai Bizottsága Hegesztési Albizottságának tagja (1991 óta)
- Magyar Meghatalmazott Nemzeti Testület (ANB) tagja (1998-tól)
- ANB mellett működő Vizsgáztató Testület elnöke (1998-tól)
- Magyar Hegesztőminősítő Testület tagja (1995-től)
- Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés (MHtE) igazgatótanácsi tagja (1991-től)
- Gépipari Tudományos Egyesület Hegesztési Szakosztály tagja (1997-ig vezetőségi tag).
Számos hegesztési szabvány fordításával segítette azok hazai bevezetését. Tevékenységének elismeréséül 2002-ben Zorkóczy Béla Emlékérmet vehetett át, birtokosa az Egyesületi Éremnek, és a Pattantyús Ábrahám Géza Díj-nak. 2003-ban az oktatási miniszter Magyar Felsőoktatási Emlékéremmel ismerte el kiemelkedő oktatói és oktatásszervezési tevékenységét. Ugyanebben az évben Pro MHtE emlékérem kitüntetést vehetett át. Az általa oktatott hallgatók önmagával és a hallgatókkal egyaránt szigorú oktatónak tartják, amely mögött azonban egy kedves és barátságos természet rejlik, akitől nem áll messze a nem műszaki területek iránti érdeklődés, a kultúra számos területének közvetítése a hallgatók és kollégák felé.
Dr. Kovács Mihály szakmai pályáját mindvégig az ifjúság nevelése, az oktatás iránti elkötelezettség jellemezte, miközben jelentős szerepet vállalt a hazai hegesztési kultúra fejlesztésében, a szakmai ismeretek átadásában.
„Mindezen erények alapján a GTE Hegesztési Szakosztály javaslatára Dr. Kovács Mihálynak a GTE Országos Elnöksége az Egyesület nagydíjai közül a 2010-ben átadott Pattantyús Ábrahám Géza Díj után, idén elismerésül a Bánki Donát Díjat adományozza”- fejezte be a méltatást a kitüntetettet bemutató előterjesztő.
Gratulálunk a kiemelkedő szakmai elismeréshez!
Dr. Gáti József