A Szenátus 2010. évi határozata szerint az Óbudai Egyetem Napja minden év november 23-án kerül megünneplésre. Idén második alkalommal megrendezett esemény az egyetemalapítás 2009. november 23-ai időpontjának állít emléket. A kibővített Ünnepi Szenátus ülése egyben a Magyar Tudomány Ünnepe egyetemi záró programja is volt.
Az ünnepség elnökségében foglalt helyet Dr. Jávor András, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára, Dr. Bazsa György, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság elnöke, Dr. Stépán Gábor, a Budapesti Műszaki Egyetem dékánja, az MTA Műszaki Tudományok Osztályának elnöke, Dr. Czitán Gábor, a TÜV Rheiland InterCert Kft. vezérigazgatója, az egyetem Gazdasági Tanácsának elnöke, Dr. János-Szatmári Szabolcs a Partiumi Keresztény Egyetem rektora, Dr. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora, Dr. Fodor János, az egyetem általános rektorhelyettese, Dr. Galántai Aurél, a Doktori Iskola vezetője, valamint Pausits Péter, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke.
A Szenátus ülését megtisztelték továbbá a határon túli társ egyetemek magyar nemzetiségű képviselői is, akikkel több évtizedes oktatási, tudományos kutatási együttműködés köti össze az intézményt.
Elsőként Dr. Stépán Gábor tartotta meg beszédét, amelyben örömét fejezte ki, hogy a műszaki tudományok sok helyen szép formában jelentek meg, így az Óbudai Egyetem is az elmúlt hónap programjával jelentős mértékben hozzájárult a Magyar Tudomány Ünnepének méltó megünneplésével. Örömmel üdvözölte és elismerésének adott hangot az egyetem Doktori Iskolájának létrehozása kapcsán. Elmondta, „Az utóbbi években, (…) pont a válság éveiben értékelődött föl a műszaki értelmiség és a műszaki tudomány szerepe. (…) Elkezdett az érdeklődés növekedni, az egyetemi jelentkezéseken is egyértelműen látszik, megjelent a hatás a médiában is, sőt a politika is egyértelműen állást foglalt amellett, hogy ezek azok a képzések, amelyekre a hangsúlyt kell helyeznünk.” De kiemelte, hogy a mérnökképzésnek nem pusztán az a jelentősége, hogy a végzettek könnyebben fognak elhelyezkedni, hanem ők fognak a munkájuk által munkahelyeket teremteni másoknak.
Dr. Jávor András a Nemzeti Erőforrás Minisztérium képviseletében felidézte azt a 2 évvel ezelőtti napot – amely az Óbudai Egyetem számára sokat jelentett –, amikor a parlament megszavazta a Budapesti Műszaki Főiskola egyetemmé nyilvánítását. „Jó döntés volt ez?” – tette fel a kérdést az államtitkár, de megadta a feleletet is: „A válasz mindenképpen, igen”. Kijelentette, az intézmény többszörösen alátámasztotta az egyetemi rangot. Elmondta, „Universitasnak lenni és átfogó univerzális tudást átadni kegyelem és ebből fakadóan felelősség. Felelősség diákoknak, felénk, akik bizakodó szívvel várjuk, hogy ez a fiatal egyetem képes legyen megtalálni a saját hangját, amivel elkápráztathatja a versenytársait és az egész műszaki világot.” Beszédét Petőfi Sándor gondolataival zárta, mely szerint:
„…Száz vasutat, ezret!
Csináljatok, csináljatok!
Hadd fussák be a világot,
Mint a testet az erek.
Ezek a föld erei,
Bennök árad a müveltség,
Ezek által ömlenek szét
Az életnek nedvei…”
A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság a hatályos felsőoktatási törvény szerint értékelte az Óbudai Egyetemen folyó képzés és tudományos kutatás feltételeit. Ezzel összefüggésben vizsgálta az intézmény alaptevékenységét, működését, személyi és infrastrukturális ellátottságát, valamint minőségbiztosítását. Az akkreditációs jelentést a MAB 2011/7/V/5. számú határozattal fogadta el, mely szerint:
„A vizsgálat eredményeként a MAB összességében megállapította, hogy az egyetem megfelel azoknak a minőségi elvárásoknak, amelyeket a törvény szellemében a MAB állásfoglalása egyetem akkreditációja feltételének tekint. Az Óbudai Egyetemet, valamint annak karait:
- Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kart
- Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kart
- Keleti Károly Gazdasági Kart
- Neumann János Informatikai Kart
- Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kart akkreditálja.
Az akkreditáció hatálya – az akkreditációs feltételeknek való folyamatos megfelelés esetén – 2016. december 31. „
Dr. Bazsa György, a MAB elnöke elmondta, a tekintélyes szakemberekből álló bizottság összetételét tekintve ennek a döntésnek meg van az értéke. „Az intézmény felkészült erre az akkreditációra, amikor számba vette azokat az eredményeket, azokat a feltételeket és alkalmasint azokat a tennivalókat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az akkreditáció egyrészt megszülessen, másrészt folyamatosan érvényes is legyen (…) Nélkülözhetetlen és egy rendkívül fontos intézményről van szó a modern társadalomban.” Kijelentette, megteremtődött az alapja, hogy itt, Óbudán megszakítás nélkül egyetem működhessen. Beszédét követően átadta a MAB akkreditációs oklevelét az egyetem rektorának.
Minden intézmény életében fontos szerepet töltenek be a jelképek. A fiatal, mégis több mint 130 éves történelmi hagyományokat ápoló egyetem az elmúlt évek során kialakította új jelképeit. Nyolc évvel ezelőtt a tanévnyitó ünnepség keretében adta át a TÜV Rheinland Csoport nevében Dr. Czitán Gábor a rektori tisztséget kifejező egyik szimbólumot, a rektori láncot. 2007-ben szintén a tanévnyitó ünnepség keretében került sor a dékáni láncok adományozására. Az Egyetem Napi ünnepségen újabb adományozásra került sor. A hagyományokat folytatva Dr. Czitán Gábor vezérigazgató a TÜV Rheiland Csoport nevében láncot adományozott a rektorhelyetteseknek, a kancellárnak, valamint az oktatási főigazgatónak.
Az egyetem ez alkalommal is tisztelettel adózott mindazok munkájának, akik oktató és kutató tevékenységükkel hozzájárulnak intézmény fejlődéséhez, szakmai sikereihez. Ennek jegyében a kibővített Szenátus ülésen számos kitüntető cím került átadásra. Honorary Professor kitüntető címet vehetett át Dr. Reinhold Würth, a Würth Group korábbi elnöke, a Würth Group-ot irányító alapítvány Felügyelőbizottságának elnöke és Dr. Michael Berthold, a németországi Konstanzi Egyetem bioinformatikai és információbányászati részlegének vezetője. Az egyetem rektora Címzetes egyetemi tanár kitüntető címet adományoz Dr. Káldos Endrének, a Liverpool John Moores University professzorának. Az egyetem rektora és Szenátusa Pro Universitas kitüntetést adományozott Dr. Octavian Prosteannak, a Temesvári Műszaki Egyetem professzorának, a Temesvári Műszaki Egyetem Automatizálási és Számítástudományi Kar dékánjának, valamint Dr. Georgi Marko Dimirovskinak, a szkopjei Szt. Cirill és Metód Egyetem professzorának.
Az egyetem egyik fontos stratégiai célja, hogy a megfelelő szakmai és személyi háttér birtokában színvonalasan művelt tudományágakra építve doktori képzést folytasson. Doktori képzés jelenleg az Alkalmazott Informatikai Doktori Iskolában folyik 2009 óta, az első doktori védésekre ez év októberében került sor. Az első PhD oklevelek átadására is ezen ünnepség teremtett alkalmat.
Az Óbudai Egyetem kiemelt figyelmet fordít az oktató, kutató tevékenység elismerésére, az oktatói gárda iskolateremtő személyiségeinek megbecsülésére. Folytatva a hagyományokat, az Egyetem Napja alkalmából átadásra kerültek a professzori talárok.
Dr. Rudas Imre rektor a közelmúltban hivatalos látogatást tett a Partiumi Keresztény Egyetemen, ahol többek között megegyeztek abban, hogy az intézmény közti kooperáció szorosabbra fűzése, valamint a már meglévő kapcsolatok elmélyítésére együttműködési megállapodást kötnek, a szerződést Dr. János-Szatmárti Szabolcs, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora és Dr. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora hitelesítette aláírásával.
A következőkben az egyetem társborának bemutatására került sor. Az intézmény vezetése a határon túli magyar területekre is kiterjesztve ez évben – a korábbi fehér bor mellé – Bóni László, szabadkai borász DiMerlot borát választotta. Végül az ünnepség a tiszteletbeli egyetemi tanári kitüntetettek székfoglaló előadásaival fejeződött be.