Az egyetem Szakszervezeti Bizottsága, Közalkalmazotti Tanácsa, Hallgatói Önkormányzatának Elnöksége kezdeményezésére május 12-én nagygyűlésre került sor az egyetem Neumann János Épületének belső udvarán.
A nagygyűlés célja kettős volt, egyfelől tájékoztatást adni a jelenlévőknek a kialakult helyzetről, a rektorok Hoffmann Rózsa oktatási államtitkári találkozójáról, másfelől kifejezni az egyetem polgárai elkötelezettségét az Óbudai Egyetem további önálló fennmaradása mellett.
A nagygyűlés levezető elnöke kiemelte, hogy az Óbudai Egyetem közvéleménye és vezető testületei először a médiában napvilágot látott hírekben értesültek a hazai felsőoktatás intézményi integrációt is magába foglaló átalakításáról, valamint az Óbudai Egyetem esetleges megszüntetéséről, beolvasztásáról.
Dr. Rudas Imre rektor tájékoztatójában megerősítette, hogy Hoffmann Rózsa államtitkár asszony rektorokkal folytatott konzultációján elhangzott, hogy megszűnéstől nem kell tartani. A tárgyalások azt már nem tudták megerősíteni, hogy strukturális átalakítások nélkül folyhat tovább az oktatás az intézményben, nem kizárt a szerkezeti átalakítás. Hiányolta az intézményi struktúra átalakításának szükségességét alátámasztó hatástanulmányokat és elemzéseket.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel való összeolvadás lehetőségéről Rudas Imre többek között a következőket mondta „Két különböző felsőoktatási alapgondolatról, stratégiáról, két különböző intézményről van szó. Az Óbudai Egyetem, bár képzési struktúrájában hasonlít a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre, de nem a részhalmaza. Ha már matematikai nyelven fogalmazok, inkább komplementer halmaza.”
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete Elnökségének egyetemi képviselője ismertette a délelőtt folyamán elfogadott elnökségi állásfoglalást. Kiemelte „az FDSZ Elnöksége tiltakozik a Kormányzat eddig kiszivárgott elképzeléseinek megvalósítása ellen. Az Elnökség véleménye szerint ezek a tervezett intézkedések kizárólag rövidtávú, pénzkivonási szándékok miatt kerültek napirendre, hatástanulmányok és minden előzetes egyeztetés nélkül. Követeljük, hogy a felsőoktatás intézményrendszerének strukturális átalakítását előzze meg szakmai elemzés és érdekegyeztetés.”
Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat alelnöke hozzászólását így kezdte: „A mai nap azért hívtunk ide benneteket, hogy elmondjuk az egyetemünk körül kialakult helyzetet. Ennek szükségét láttuk, mivel a médiában megjelent hírek nyugtalanítóak és felkavaróak”, majd megerősítette: „Úgy tűnik, hogy a mi felelősségünk, hogy gyakorlati oktatás szükségességére ráébresszük a döntéshozókat, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy igenis szükség van a működésünkre. A mai rendezvény további célja, hogy csendes tiltakozásunkat fejezzük ki az ellen, hogy beolvasszanak minket, hogy elvegyék nagy múltú intézményünk önállóságát. Remélem, az országban mindenki, aki az intézményünk jogelődjeiben végzett, minden fórumon felszólal az alma matere mellett. Ha még nem tette meg, akkor a mai kérésre, felszólításra csatlakozzanak a tiltakozásunkhoz a facebook-on, csatlakozzanak az aláírásgyűjtésünkhöz.”
A nagygyűlés elérte célját, az egyetem közel ezer polgára fejezte ki tiltakozását az intézmény önállóságának megszüntetése, az esetleges beolvasztás ellen. Megerősítette azon szándékot, hogy bárminemű átalakítás előtt elengedhetetlen a konzultáció az intézmény képviselőivel. A hozzászólásokat követően kézről kézre járt a toll az egyetem megmentésért kampányoló hallgatóknál, oktatóknál és dolgozóknál.