Az Óbudai Egyetem Népszínház utcai épületében február 28-án rangos eseményekre került sor: a történelmi épület gyönyörűen felújított I. emeleti aulájában végleges otthonra lelt az első budapesti tudomány-művészet galéria, a „BÁNKI DONÁT GALÉRIA-UNIVERSITAS ART-INDUSTRIEL”, és megnyílt a neves hazai, valamint külföldi művészek alkotásait bemutató „A modern magyar művészet és ipari kultúra tegnap és ma nemzetközi kontextusban” című kiállítás.
A megjelenteket házigazdaként Dr. Horváth Sándor, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar dékánja köszöntötte. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy egy mérnökképző intézményben a szűken vett szakmai ismeretek közvetítésén túl a hallgatóságot komplex hatások érjék, és ebben a művészetek fontos szerepet tölthetnek be.
A galériát az esemény fővédnöke, dr. Jávor András, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára nyitotta meg. Réthelyi Miklós miniszter úr üdvözletének tolmácsolását követően kifejtette, hogy az a látásmód, amely a művészetekből kisugárzik a műszaki értelmiség gondolkodására is hatással lehet. Elmondta, hogy számtalan külföldi, főként skandináv országokbeli példát lehetne említeni, ahol nagyon szorosan ötvöződik a mérnöki képzés és a formatervezés gyakorlata. Egy igényesen megtervezett mérnöki alkotás, mint például a T-modell emocionális töltetet is hordoz. Az, hogy az Óbudai Egyetem egy ilyen folyamat élére áll, lehetővé teszi, hogy a hallgatók jöttükben-mentükben óhatatlanul is pillantást vessenek a falon lévő tárgyakra, elmélyedjenek és befogadóvá váljanak a kultúra irányába, igényesebb műszaki értelmiség kinevelését segíti.
Államtitkár úr zárásként gratulált ahhoz, hogy a XXI. század hajnalán a karon újjáéled valami, és ígéretet tett arra, hogy a minisztérium lehetőségei szerint támogatja a megkezdett folyamatot.
A tárlat anyagát Ézsiás István, nemzetközi díjakkal is kitüntetett szobrászművész, a tudomány-művészet galériák kezdeményezője ismertette, a kiállítást pedig Hernádi Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa nyitotta meg.
A kiállításon világhírű művészek mellett az európai és latin-amerikai művészekkel egyenrangú magyar kortársművészek szerepelnek: többek között Bányász Éva, Boros Tamás, Ézsiás István, Nagámi, Mata Attila, Mengyán András, Kovács Tamás László, Nemes Ferenc, Tilles Béla, Fábián Zoltán, Haász István, a két legfiatalabb tehetséges művész, Benedek Barna és Alasztics Péter, az egykori „bánkis” Saxon Szász János, a külföldön élő magyarok közül Lux Antal, Nemes Judit, az itthon és külföldön is alkotó Joseph Kadar és Papp Tibor.
Az élő Kossuth-díjasok közül Bak Imre, Fajó János, Hencze Tamás, Lantos Ferenc, Haraszty István, Konok Tamás reprezentálják a modern magyar képzőművészetet.
Kiemelésre méltó a már nem élő művészek közül A.Tóth Sándor, akinek művei 2010-ben Malagában a Picasso Múzeumban rendezett, nemzetközi világnagyságokat felvonultató kiállításon szerepeltek. A Bánki Galéria kiállításán a párizsi Arc-en-Ciel plakát és a 2010-ben Rómában rendezett olasz-magyar szervezésű kiállítási plakát bábfigurájának grafikája szerepel.
A galéria átadását és a kiállítás megnyitóját követően kezdődött a nagy kreatív alkotó előd, a XX. század autójának tervezője, Galamb József születésének 130. évfordulója alkalmából rendezett emlékülés. Az emlékülés Lőrincz Katalin docens elnöklete mellett Dr. Rudas Imre rektor és dr. Jávor András államtitkár köszöntőjével kezdődött, majd az alábbi előadások hangzottak el:
Dr. Halmágyi Pál múzeumigazgató, József Attila Múzeum, Makó:
Galamb József családja, makói és szegedi diákévei
Dr. Gáti József kancellár, Óbudai Egyetem
110 éve végzett Galamb József, a Budapesti Magyar Királyi Állami Felső Ipariskola tanulója
Dr. Horváth Sándor dékán, Óbudai Egyetem, Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar
Galamb József életének üzenete
Ézsiás István szobrászművész
„A motor művészete tegnap – a művészet motorja ma.” Hódolat Galamb Józsefnek